Anglia ndryshon ligjin për emigrantët, kush mbërrin me gomone s’ka të drejtë azili

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Emigrantët që kalojnë kanalin në mënyrë të paligjshme me gomone do të ndalohen të kërkojnë azil sipas masave të reja të ashpra të imigracionit që janë hartuar nga Sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman, raporton Daily Mail.

Sekretari i Brendshëm do të ndryshojë ligjin në mënyrë që çdo migrant që ka kaluar nëpër një vend të sigurt – siç është Franca – të shohë menjëherë aplikimet për statusin e refugjatit të shpallur të pavlefshëm. Më pas ata do të përballen me ‘largimin e shpejtë’ nga Britania. Ai do të shtrëngojë rregullat e prezantuara vitin e kaluar, të cilat u jepnin të sapoardhurve një periudhë mospagimi deri në gjashtë muaj.

Në bazë të këtyre rregullave të reja, çdo migranti i paligjshëm do të ndalohet dhe më pas të largohet nga Britania. Legjislacioni i ri do të përcaktojë gjithashtu masa të mëtejshme për të trajtuar ‘kërkesat e rreme për azil’.

Ndryshimet ligjore do të formojnë një plan kyç të përpjekjeve për të përmbushur premtimin e kryeministrit Rishi Sunak për ‘të ndalur anijet’. Vitin e kaluar, një rekord prej 45,728 emigrantësh mbërriti nga Franca veriore me 1,104 varka, duke tejkaluar numrin total të 28,526 të vitit 2021.

Sekretari i Brendshëm zbuloi para Krishtlindjeve se strehimi i azilkërkuesve do t’i kushtojë taksapaguesit 3.5 miliardë £ këtë vit financiar, nga 2.1 miliardë £ në 12 muajt e mëparshëm. Muajin e kaluar zoti Sunak u zotua të ashpërsojë ligjet e imigracionit, në mënyrë që të gjithë migrantët që mbërrijnë me rrugë të parregullta – si varkat e vogla – do të ‘ndalohen dhe kthehen me shpejtësi’ në atdheun e tyre ose në një vend të tretë.

Të fundit

Renis Gjoka flet për planet e zgjerimit të familjes: Do bëhem baba për herë të dytë!

Këngëtari Renis Gjoka do bëhet sërish baba i një vajze. Rokeri ka zbuluar se foshnja pritet të vijë në...

Vdekja e kenianes/ Mamaja: Askush nuk më ka informuar për ecurinë e hetimeve

Dua drejtësi për Joy-n,”-kjo është thirrja që përsërit e ëma e të ndjerës Joy Abongo, Ruth. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Pa...

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë me një barazim 1-1 në...

Berisha prezanton Lefter Maliqin: Ndër qeveritarët më të përkushtuar të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka prezantuar pasditen e kësaj të marte Lefter Maliqin, si kandidat i koalicionit që ai ka me Ilir Metën, për Bashkinë...

Protestat e dhunshme në Francë, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme autoritetet  morën vendimin për të...

Lajme të tjera

Web TV