U vërtetua sërish: racizmi është një zjarr

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretarja e Brendshme u përball me një të mbijetuar të Holokaustit për gjuhën e saj nxitëse. Por kjo është një traditë e pasur feste

Nga Aditya Chakrabortty

Të premten e kaluar, një grua 82-vjeçare u ngroh dhe u nis për një udhëtim 200 milje vajtje-ardhje për një takim që gjysma dyshonte se nuk do ta linte as të hynte. Ndërsa e lexoni këtë, filmi i saj duke folur atë mbrëmje është parë më shumë se pesë milionë herë. Çka është e çuditshme, sepse nuk është shumë për t’u parë: një pamje anash e lëkundur e një gruaje me flokë të bardhë, pamje intensive të xhaketës gri. Bridgerton kjo nuk është.

Por janë fjalët që kanë rëndësi. Joan Salter ka zbritur në Hampshire për një takim publik me sekretaren e shtëpisë, dhe tani është radha e saj të bëjë një pyetje. Si një fëmijë i mbijetuar i Holokaustit, ajo dëgjon Suella Braverman që poshtëron dhe çnjerëzor refugjatët dhe është një kujtesë se si nazistët justifikuan vrasjen e hebrenjve si ajo. Pra, pse ta bëni atë?

Edhe kur fjalët dalin, fytyra e Braverman ngrin. Mbrëmja e deritanishme ka qenë një dashuri e aktivistëve konservatorë, gjë që, më thotë Salter më vonë, e bëri atë nervoze për të qenë kundërshtarja e vetme. Por më pas sekretari i Brendshëm përgjigjet: “Unë nuk do të kërkoj falje për gjuhën që kam përdorur” – dhe një e vërtetë shqetësuese ekspozohet për atë që është bërë Britania.

Braverman i etiketon ata që kërkojnë strehim në Britani si një “pushtim”. Krejt fjala, pushtim. Ajo zhvesh njerëzit nga humanizmi i tyre dhe pretendon se ata janë një ushtri armiqësore, e dërguar për të plaçkitur kufijtë tanë. Ministri i saj i vogël Robert Jenrick u lut një herë kolegët që të mos i “demonizonin” emigrantët; tani ai luan në video ku thuajse lëpijnë këmbët e tij mbi “shqiptarët” të detyruar të fluturojnë për në Tiranë. Salter ka të drejtë kur thotë qëndrime të tilla nga karburantet më të larta dhe licencojnë ekstremistët në terren. E pamë atë pas fushatës toksike të Brexit, kur nxënësit e shkollës me origjinë polake në Huntingdon u quajtën “parazitë” në kartat e mbetura jashtë portave të tyre të shkollës, ndërsa krimet e urrejtjes racore dhe fetare u rritën atë verë.

Sot, ajri është përsëri helmues. Grupet e ekstremit të djathtë kanë vizituar strehimin për azilkërkuesit, duke u përpjekur të tmerrojnë ata brenda – shumë prej të cilëve kanë ikur nga tmerri për të ardhur këtu – shpesh përpara se të shpërndajnë videot e tyre në mediat sociale. Aktivistët antifashistë Hope Not Hate regjistruan 182 xhiro të tilla vetëm vitin e kaluar, duke kulmuar me një bombë me benzinë të hedhur në një qendër azili në Dover nga një njeri me lidhje me grupet e ekstremit të djathtë dhe që do të postonte se si “të gjithë muslimanët janë fajtorë për krehja … ata përdhunojnë vetëm jomuslimanët”.

Ndryshe nga ata burra të mëdhenj me çizmet e tyre të mëdha që trembin njerëzit e pafajshëm, Salter nuk po ndjek ndikimin e mediave sociale. Gjyshja dëshiron të na paralajmërojë të mos kthehemi në kohët që e dërguan atë, në moshën tre vjeçare, të vraponte me prindërit e saj nëpër Evropë në kërkim të një strehe. Ajo bën një gabim duke e futur sekretarin e shtëpisë me termin “grupe”. Me sa mund të shoh, ky figurë e ekstremizmit të ri konservator nuk e ka përdorur ende atë fjalë të ndyrë. Por mund të mendoj për një kryeministër konservator që e ka përdorur këtë fjalë: David Cameron, Etoniani i Vjetër nuk turpërohet kurrë të flasë në një bilbil qeni, i cili mbajti një fjalim duke denoncuar multikulturalizmin edhe kur trupat e Tommy Robinson marshuan në Luton. Dhe Margaret Thatcher foli për atë se si britanikët ndiheshin “më tepër të mbytur” nga emigrantët. Në këta emra të nderuar nga e kaluara e partisë qëndron tabloja e madhe rreth varësisë kronike të konservatorëve ndaj politikës raciste.

Për shkak se racizmi nuk është ajo që bëjnë njerëzit e sjellshëm – dhe megjithatë konservatorët vazhdojnë ta bëjnë atë, komentuesit shpesh e vendosin atë pas një kordoni të sjelljes. Janë disa mollë të kalbura, do t’ju thonë, pasi ndonjë këshilltar vesh një këmishë të zezë ose rënkon për Doktorin e ri. Ose: ata duhet të shmangin efektin e Nigel Farage. Ose edhe, siç shkroi një komentator i Times në 2019, Boris Johnson e thotë atë, por ai “mezi beson një fjalë” të saj. Një mprehtësi e tillë! Por kjo është gjëja e pushtetit: njerëz të tjerë lëvizin prapa me një kosh pluhuri dhe furçë për të fshirë rrëmujën që vazhdoni të bëni.

Lexo edhe :  "Do të ketë pasoja të këqija"/ Vuçiç mbron Putinin: Urdhër-arresti do zgjasë luftën

Megjithatë, nuk kishte Ukip kur Benjamin Disraeli deklaroi se irlandezët “e urrejnë rendin tonë, qytetërimin tonë, industrinë tonë sipërmarrëse, fenë tonë të pastër. Kjo racë e egër, e pamatur, e pasigurt, e pasigurt dhe supersticioze nuk ka simpati me karakterin anglez. Nuk ishte mollë e kalbur por Winston Churchill, idhulli konservator, i cili si kryeministër tha: “I urrej indianët. Ata janë një popull bishës me një fe shtazore. Uria ishte faji i tyre që u rritën si lepujt.” Uria e Bengalit e vitit 1943 vlerësohet gjerësisht të ketë vrarë rreth 2 milionë njerëz.

I nxjerr këto citate nga një libër i ri, Racizmi dhe Partia Tory, nga sociologu Mike Cole. Racizmi nuk është thjesht një lapsus, argumenton ai, “e ka ngopur partinë nga fillimi i shekullit të 19-të deri në dekadën e dytë të 21-të”. Nga “lumenjtë e gjakut” të Enoch Powell deri te mjedisi armiqësor i Theresa May, ai kalon nëpër historinë konservatore. Dhe nuk janë vetëm fjalë. Në projekt-ligjin e saj të sigurisë në internet, qeveria dëshiron që këtë javë të bëjë të paligjshme çdo video në internet të njerëzve në varka të vogla që tregon kalimin e këtij kanali në një “dritë pozitive”. Braverman ende vazhdon me planin e saj për të dëbuar azilkërkuesit në Ruandë, për të qëndruar në bujtina me 12 tualete dhe pesë dushe për 100 të burgosur.

Për konservatorët, racizmi është një zjarr me të cilin ata thjesht duan të luajnë. Nxehtësia që lëshon mund të jetë e dobishme elektorale. Por është gjithmonë dikush tjetër që digjet. Synimet ndryshojnë – dy shekuj më parë ishin irlandezët, sot janë shqiptarët – por strategjia është gjithmonë e njëjtë: zgjidhni grupin, bëjini çnjerëzor, pastaj nxirrni jashtë. Misteri është se përse një parti me një histori kaq të gjatë dhe të palavdishme ende mund të lavdërohet nga shtypi për spërkatjen e disa njerëzve jo të bardhë përgjatë stolit të saj.

Gruaja që është sot Joan Salter ishte në vitin 1943 një vajzë trevjeçare e quajtur Fanny Zimetbaum. Si hebrenj me origjinë polake, familjes së saj nuk iu dha një vend i shenjtë në Britani nga nazistët që marshonin në shtëpinë e tyre në Francë. Në vend të kësaj, prindërve të saj iu desh të kalonin nëpër Evropë, ndërsa Joan u dërgua përtej Atlantikut në një jetimore në Amerikë. Vetëm vite më vonë, përmes shumë grindjeve, familja u ribashkua në Londër. Deri atëherë, ajo i kujton prindërit e saj si “të thyer plotësisht”.

Kur ishte në të 70-at dhe studionte për master, Salter kaloi nëpër arkiva. Ajo lexoi një debat parlamentar nga viti 1943, në lidhje me 2,000 fëmijë hebrenj në Francë, të cilëve u refuzuan vizat britanike dhe të cilët më pas u deportuan në Gjermaninë e Hitlerit. Ajo lexoi sekretarin e jashtëm Anthony Eden duke pretenduar se “nuk ka njohuri” për këtë çështje. Pastaj ajo lexoi procesverbalet dhe shkresat që vërtetonin se ai gënjen: ai ishte në mbledhjen e kabinetit të luftës ku u diskutua për këtë çështje. Megjithatë fëmijët u braktisën, ashtu si familja e saj u la në dorë të fatit.

Nga vetë jeta e saj, kjo grua e mrekullueshme e di se fashizmi nuk është vetëm një rast i vetëm dhe se racizmi nuk është kurrë një faux pas. Janë forca të së keqes që rrinë në perimetrin politik dhe kërcënojnë të konsumojnë shoqërinë tonë me shumicë. Joan Salter mban një paralajmërim. Ne të tjerët duhet të dëgjojmë.

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV