Emigracioni i paligjshëm, BE: Nëse nuk kualifikoheni për azil, mos ejani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisionerja Evropiane për Çështjet e Brendshme Ylva Johansson ka theksuar se nuk ka fonde për krijimin e gardheve që do të ndalonin kalimin e emigrantëve të paligjshëm drejt vendeve të BE-së.

Johansson u tërhoq kundër presioneve nga vendet anëtare si Austria për të përdorur fondet e BE-së për të ndërtuar infrastrukturën e kontrollit kufitar. Për sa i përket gardhit, komisioneri Johansson përsëriti qëndrimin e Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen: Nuk ka para në buxhetin e BE-së për këtë. Pra, nëse shpenzojmë para për mure dhe gardhe, nuk do të ketë para për gjëra të tjera.

Sipas komisioneres suedezde shumë aplikantë nuk kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare.

Kjo është arsyeja pse unë e mirëpres shumë që presidenca suedeze do të fokusohet në kthimet. Dhe ne nuk kemi nevojë të presim legjislacionin mbi paktin për ta bërë këtë,” tha ajo.

Ne duhet të veprojmë si një ekip i Evropës” për të ushtruar presion mbi vendet e treta dhe për të dixhitalizuar më mirë procedurat e kthimit, tha ajo, duke i bërë jehonë rekomandimeve në një projekt-plan të fundit të Komisionit.

Takimi i sotëm pritet të trajtojë masat që do të siguronin që çdo anëtar i BE-së t’i sigurojë rregullisht Frontex-it të dhënat përkatëse për kthimet  deri në fund të çdo viti, me objektivin e krijimit të një procesi të dixhitalizuar në të gjitha shtetet anëtare sa më shpejt të jetë e mundur. Në fillim të kësaj jave, Komisioni Evropian prezantoi planin e tij për të rritur kthimin e emigrantëve në vendet jashtë Bashkimit Evropian, shkruan politico. 

Shërbimet e migracionit të vendeve të BE-së kërkuan largimin e 342,100 personave në vitin 2021, viti më i fundit me të dhëna të plota në dispozicion. Vetëm 24 për qind e tyre u kthyen në një vend jashtë bllokut në vitin 2021, sipas Eurostat.

Të fundit

Artisti i huaj promovon çiftelinë: Më ndryshoi mënyrën se si unë mendoj për muzikën

Nuk janë të pakta rastet kur kultura shqiptare promovohet nga të huajt. Njësoj ka ndodhur edhe me instrumentin e...

Renis Gjoka flet për planet e zgjerimit të familjes: Do bëhem baba për herë të dytë!

Këngëtari Renis Gjoka do bëhet sërish baba i një vajze. Rokeri ka zbuluar se foshnja pritet të vijë në jetë së shpejti dhe do...

Vdekja e kenianes/ Mamaja: Askush nuk më ka informuar për ecurinë e hetimeve

Dua drejtësi për Joy-n,”-kjo është thirrja që përsërit e ëma e të ndjerës Joy Abongo, Ruth. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Pa...

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë me një barazim 1-1 në...

Berisha prezanton Lefter Maliqin: Ndër qeveritarët më të përkushtuar të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka prezantuar pasditen e kësaj të marte Lefter Maliqin, si kandidat i koalicionit që ai ka me Ilir Metën, për Bashkinë...

Lajme të tjera

Web TV