Bill Gates: Përgatituni, pandemia e ardhshme do jetë e krijuar nga njeriu

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miliarderi Bill Gates ka paralajmëruar udhëheqësit se pandemia e ardhshme do të jetë e krijuar nga njeriu dhe potencialisht shumë më vdekjeprurëse.

67-vjeçari shpjegoi se ka të ngjarë të shfaqen më shumë viruse pasi kriza klimatike përkeqësohet dhe mundësia e zhvillimit të teknologjisë së re të luftës biologjike.

Duke folur në Sydney, themeluesi i Microsoft tha gjithashtu se liderët botërorë do të duhet të lënë mënjanë dallimet e tyre dhe të punojnë së bashku gjatë krizave të ardhshme shëndetësore.

Ai shtoi gjithashtu se ishte i shqetësuar nëse qeveritë globale kishin mësuar nga pandemia COVID-19 dhe se do të duhej një ‘rend ndërkombëtar i qëndrueshëm’ për t’u marrë me çdo pandemi të mundshme.

“E vetmja gjë që mbetet ende në balancë është nëse kemi kapacitet global dhe në nivel rajonal e kombëtar, që do të thotë se nëse ka një kërcënim nga sëmundjet infektive, ne veprojmë në një mënyrë që ajo të mos bëhet globale” – tha ai.

Miliarderi i teknologjisë tha se përgatitja përfshin përgatitjen financiare të vendeve pasi kështu do të zvogëlohej kohëzgjatja e çdo pandemie të ardhshme dhe numrin e burimeve të nevojshme për t’iu përgjigjur.

Sidoqoftë, Gates vlerësoi punën e qeverisë australiane dhe një pjesë të vogël të kombeve të tjera gjatë pandemisë COVID-19.

Ai argumentoi se testimi në shkallë të gjerë dhe policia e rreptë e karantinës kishin ndihmuar në mbajtjen e infeksioneve të ulëta, edhe në fillim të pandemisë kur nuk kishte vaksina.

Kjo nuk është hera e parë që Gates flet për nevojën e gatishmërisë ndaj fatkeqësive, me filantropin që publikoi një libër “Si të parandalojmë pandeminë e ardhshme” në fillim të vitit të kaluar.

Lexo edhe :  Barra e sëmundjeve pas pandemisë/ Rritet me 35% importi i produkteve farmaceutike

Ai madje sugjeroi që qeveritë të organizonin ‘lojëra mikrobesh’ të rregullta, të cilat do të vlerësonin përgjigjet e mundshme globale.

Fondacioni Bill & Melinda Gates gjithashtu kontribuoi me mbi 2 miliardë dollarë për trajtimin e COVID-19 që nga shpërthimi fillestar në janar 2020.

Të fundit

U nda sot nga jeta, intervista me “Zonjën e Tironës” 3 vite më parë, ja historia e saj

Është ndarë sot nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Fjala.al pati...

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë ose jo qëndrimin e tyre...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Lajme të tjera

Web TV