Putin: Bombardimi i zonave ruse nga territori ukrainas duhet të ndalet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Vladimir Putin tha se ushtria duhet të ndalojë bombardimin e zonave ruse nga territori ukrainas, gjë që ai tha se ka lënë shumë njerëz të pastrehë ose pa energji elektrike.

Putin po fliste në një takim të qeverisë për restaurimin e shtëpive dhe infrastrukturës së dëmtuar në zonat e Rusisë jugperëndimore në kufi me Ukrainën.

Sigurisht, misioni kryesor është eliminimi i vetë mundësisë së bombardimeve. Por kjo është puna e Ministrisë së Mbrojtjes ”, tha Putin, sipas faqes së internetit të Kremlinit.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet brenda territorit rus, por i quan ato “karma” për pushtimin e Moskës, i cili ka rrafshuar qytetet ukrainase dhe ka vënë në shënjestër sistematikisht infrastrukturën energjetike të vendit, duke lënë shpesh njerëzit pa energji elektrike dhe ujë brenda në fund të dimrit.

Putin përmendi rajonet ruse të Belgorod, Bryansk dhe Kursk , si dhe Krimenë, të cilën Rusia e mori nga Ukraina dhe e aneksoi në vitin 2014, si zona ku shtëpitë janë dëmtuar ose shkatërruar.

Bota përballet me probleme “shumë akute” dhe ka nevojë për dëmshpërblime dhe kompensime, tha ai.

“Shumë njerëz u gjendën në një situatë të vështirë, humbën shtëpitë e tyre, u detyruan të zhvendoseshin me të afërmit ose në vendbanime të përkohshme, u përballën me ndërprerje në furnizimin me ujë, ngrohje dhe energji elektrike,” tha ai.

Komentet e tij tregojnë dëshpërimin e Moskës për frekuencën e sulmeve në Rusinë jugore, të cilat kanë përfshirë sulme në vende të tilla si nënstacionet e energjisë dhe depot e armëve dhe karburantit.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV