Stuhia e dëborës godet SHBA, anulohen 1400 fluturime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se 1,400 fluturime u anuluan ditën e sotme në SHBA pasi një stuhi dëbore goditi shtetet nga Teksasi në Virxhinia Perëndimore.

Gjithsej 1,467 fluturime të brendshme dhe fluturime për dhe nga Shtetet e Bashkuara u anuluan, ndërkohë 527 fluturime u vonuan që nga ora 6:48 e mëngjesit ET, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware.

Administrata Amerikane e Aviacionit Civil (FAA) postoi të martën në Twitter duke paralajmëruar udhëtarët që të presin kushte me borë në disa zona, duke përfshirë Dallas, Fort Worth dheMemphis, i cili mund të vonojë disa fluturime.

Stuhia e vazhdueshme e dimrit do të vazhdojë të shkaktojë efekte të rrezikshme në Teksasin Verior dhe Qendror të paktën deri të enjten herët në mëngjes,” tha Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA në parashikimin e tij për zonën Dallas-Fort Worth dhe Teksas.

Transportuesi me kosto të ulët Southwest Airlines Co ishte i pari që anuloi 487 fluturime, ndërsa Fort Worth, me bazë në Teksas, American Airlines Group Inc pasoi, duke anuluar afro 480 fluturime. Southwest dhe American nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të Reuters për koment.

Anulimet e fundit vijnë gati një muaj pasi qeveria amerikane qortoi Southwest për anulimin e 16,700 fluturimeve gjatë sezonit të festave për shkak të motit të keq dhe teknologjisë së vjetëruar.

Të fundit

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

VIDEO/ Po jepte parashikimin e motit, meterologes i bie të fikët gjatë transmetimit live

Alissa Carlson ishte gati të jepte parashikimin e saj të motit në CBS Los Angeles kur u rrëzua para kamerave. Gjatë transmetimit të mëngjesit të së shtunës,...

Lajme të tjera

Web TV