Nëna e Leonardo da Vinçit ishte një skllave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Akti lirimit të Katerinës nga skllavëria është gjetur në Arkivin Shtetëror të Firences

Një dokument origjinal, i gjetur nga studiuesi Karlo Veçe në Arkivin Shtetëror të Firences, rishkruan historinë e Katerinës, nënës së Leonardo da Vinçit: një grua e re me origjinë nga Çirkazia e lashtë, një rajon i Kaukazit, e cila mbërriti si skllave në Firence dhe u lirua me një akt të shkruar nga noteri Piero da Vinçi, babai i Leonardos, më 2 nëntor 1452…

…Këtë e ka bërë të ditur vetë Veçe, i cili e ka nisur kërkimin e tij nga ky akt, i cili më pas e ka shtyrë të botojë bashkë me Giuntin ‘Buzëqeshja e Katerinës’, një biografi e trilluar e nënës së Gjeniut da Vinçi.

“Nëna e Leonardos ishte një vajzë nga çerkezia – tregon Veçe, një profesoreshë në Universitetin e Napolit dhe një studiuese e qytetërimit të Rilindjes – e cila në një moment të caktuar të jetës së saj u rrëmbye dhe u shit disa herë si skllav deri në mbërritjen nga Konstandinopoja në Venecia. dhe më pas në Firence ku takoi babanë e Leonardo da Vinçit”.

Një dokument origjinal, i gjetur nga studiuesi Karlo Veçe në Arkivin Shtetëror të Firences, rishkruan historinë e Katerinës, nënës së Leonardo da Vinçit: një grua e re me origjinë nga Çirkazia e lashtë, një rajon i Kaukazit, e cila mbërriti si skllave në Firence dhe u lirua me një akt të shkruar nga noteri Piero da Vinçi, babai i Leonardos, më 2 nëntor 1452.

Këtë e ka bërë të ditur vetë Veçe, i cili e ka nisur kërkimin e tij nga ky akt, i cili më pas e ka shtyrë të botojë bashkë me Giuntin ‘Buzëqeshja e Katerinës’, një biografi e trilluar e nënës së Genius da Vinçit.

“Nëna e Leonardos ishte një vajzë nga çerkezia – tregon Veçe, një profesoreshë në Universitetin e Napolit dhe një studiuese e qytetërimit të Rilindjes – e cila në një moment të caktuar të jetës së saj u rrëmbye dhe u shit disa herë si skllav deri në mbërritjen nga Konstandinopoja në Venecia. dhe më pas në Firence ku takoi babanë e Leonardo da Vinçit”.

Megjithatë, hipoteza se Katerina mund të ishte një skllav kishte kohë që ekzistonte. “Pak rastësisht, para disa vitesh, dolën këto dokumente dhe fillova t’i studioja për të vërtetuar se kjo skllave Katerina nuk ishte nëna e Leonardos, por në fund të gjitha provat shkuan në drejtim të kundërt, sidomos ky dokument çlirimi”. Me fjalët “filia Jacobi eius schlava sue serva de partibus Circassie”, akti i rizbuluar vërteton çlirimin e skllaves Katerina, “bija e Jakobit, nga zonja e saj e Firences, mama Gjinevra”.

Veçe: Katerina ishte një skllave çerkeze

Në romanin e tij Veçe më pas vjen të imagjinohet se Jakobi ishte një princ i Kaukazit, por kjo bie brenda licencave letrare që autori i jep vetes midis një dokumenti historik dhe një tjetri. “Ajo që është në libër është reale – saktësoi autori. – Në libër, fiksioni ndërhyn vetëm për të lidhur historitë e tyre dhe për të integruar boshllëqet”. Ndër pikat fikse të rrëfimit është fakti që Katerina mbërriti në Firence falë një aventurieri fiorentin të quajtur Donato, i cili, para se të vdiste në 1466, ia la paratë e tij manastirit të San Bartolomeo a Monte Oliveto për ndërtimin e familjes së kapelës. Noteri që shkruan testamentin e tij, i cili ruhet edhe në Arkivin e Firences, është gjithmonë Piero da Vinçi.

Lexo edhe :  “Lotët e sorkadhes”, ose historia e sorkadhes së Beratit

Pikërisht për atë kishë Leonardo ka pikturuar veprën e tij të parë, Lajmërimin në të cilën, sipas Veçes, shihet ndikimi i nënës së tij. “Në pikturë ka një qytet malor dhe një qytet detar – shpjegon Veçe –, Katerina mund t’i ketë treguar për vendet e fëmijërisë së saj”. Për autorin “Caterina i la Leonardos një trashëgimi të madhe, sigurisht shpirtin e lirisë, dëshirën më të madhe të një skllavi. Në veprën e Leonardos, në fakt, gjejmë idenë e lirisë para çdo gjëje”.

Katerina dhe Leonardo

Katerina e rriti Leonardon për dhjetë vitet e para të jetës së tij. “Dhe Leonardo mund të ketë njohur edhe gjysmëvëllain e tij më të madh, duke qenë se Katerina të paktën nja dy vjet më parë – hipotezonte gjithmonë Vecce – kishte lindur një fëmijë të paligjshëm me një burrë tjetër. Më vonë, siç e dimë nga dokumentet, skllavi Katerina e liruar u martua me Antonio Butti, i njohur si Attaccabrighe, dhe jetoi pranë Vinçit, duke lindur pesë fëmijë të tjerë, katër vajza dhe një djalë. Pak para vdekjes së saj, Katerina do të bashkohej me djalin e saj Leonardo në Milano, duke jetuar për një periudhë me të.

Krahas kësaj, romani, megjithëse i fokusuar në figurën e nënës, ndryshon edhe historinë e vetë Leonardos. Gjeniu, tha Veçe, “nuk është italian, ai është vetëm gjysma. Ai është djali i një noteri, por për gjysmën tjetër Leonardo është djali i një të huaji, një skllave, një gruaje në nivelin më të ulët shoqëror të asaj kohe. kohë, një grua që zbriti nga një varkë”.

Së fundi, Veçe rrëfen se së fundmi në Milano, pas Sant’Ambrogios, gjatë punimeve për selinë e re të Universitetit Katolik, po rishfaqet kapela e Zojës së Papërlyer, në kriptin e së cilës janë gjetur mbetje njerëzore të varrimeve të lashta. Ndoshta, hipotezon Veçe, edhe eshtrat e Katerinës, e cila vdiq në Milano në krahët e djalit të saj Leonardo në 1494 dhe u varros atje.

Burimi: ansa.it & today.it/ / Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV