‘Gëzuar Ramazanin!’/ Londra pret muajin e shenjtë islamik, me dekorime për herë të parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për herë të parë ndonjëherë, Cirku Piccadilly i Londrës është ndriçuar me dritat e Ramazanit për të mirëpritur muajin e shenjtë islamik të agjërimit.

Fjalët “Gëzuar Ramazanin” ndriçuan rrugët, me instalacionin që mbante mijëra drita.

Koncepti është kuruar nga Ramadan Lights UK, një organizatë jofitimprurëse e cila synon të përhapë ndërgjegjësimin për muajin e agjërimit.

“Ky koncept i kuruar me kujdes përshkruan fazat e hënës gjatë gjithë muajit të bekuar, duke sjellë dritën e Ramazanit në rrugët e Londrës”, tha Ramadan Lights UK në një postim në Instagram.

Nisma, e udhëhequr nga themeluesja Aisha Desai, filloi tre vjet më parë.

“Këtë vit, jam shumë krenare që dritat tona janë vendosur në një nga rrugët më të famshme të Londrës – Coventry Street, rruga që bashkon Piccadilly Circus me Leicester Square”, tha Desai.

Bashkë me të ishte edhe kryebashkiaku Sadiq Khan ishte i pranishëm për të shënuar këtë rast, pasi shumë u mblodhën për të festuar momentin historik të martën. Sadiq Khan tha se ishte një “nder për t’i ndezur ato”.

“Londra është tani qyteti i parë i madh në Evropë që pret një shfaqje spektakolare të dritës për të shënuar Ramazanin. Është një simbol i vërtetë se si kryeqyteti ynë feston diversitetin tonë,” shkroi kryebashkiaku në Twitter.

London is now the first major city in Europe to host a spectacular light display to mark Ramadan. It’s a true symbol of how our capital celebrates our diversity. pic.twitter.com/w2YZMHMW8T

— Mayor of London, Sadiq Khan (@MayorofLondon) March 21, 2023

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV