Hidhet shorti në KQZ/ ‘Berisha-Meta’ nuk do të ketë numërues votash në gjysmën e vendit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse përfaqësojnë pjesën më të madhe të opozitës, të paktën duke u nisur edhe nga numri i deputetëve që kanë me vete, koalicioni Bashkë Fitojmë në zgjedhjet e 14 Majit, nuk do të ketë numërues në gjysmën e tavolinave.

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve hodhi sot shortin për të caktuar numëruesin e katërt, ku në tavolinat me numër tek do të ketë numësues nga Partia e Lirisë, dhe në tavolinat me numër çift numëruesi i katërt do t’i takojë PDIU-së.

Komisioneri Shtetëror i zgjedhjeve vendosi dje që anëtarin e tretë të grupeve të numërimit të votave ka të drejtë ta propozojë Partia Socialiste e Shqipërisë dhe anëtari i katërt i grupeve të numërimit të votave do të propozohet nga partitë politike të opozitës, Partia e Lirisë dhe Partia Drejtësi Inetgrim dhe Unitet.

Sipas këtij vendimi koalicioni “Bashkë Fitojmë” i ish-kryeministrit Sali Berisha dhe Partisë së Lirisë së ish-presidentit Meta, nuk do të kenë numërues në gjysmën e vendit për shkak se anëtari e grupit të numërimit do ta propozojë PDIU e Shpëtim Idrizit.

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV