Ç’po ndodh me euron?/ Eksperti rendit shkaqet: Pse ka rënë vlera e monedhës europiane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Monedha Euro nga disa në ditë po shënon rekorde historike rënie në tregun shqiptar.

Në “Task Force” me gazetaren në Syri Tv, eksperti i ekonomisë Artan Gjergji renditi shkaqet pse po vlerësohet monedha jonë kombëtare, leku dhe pse euro ka rënë në pikiatë.

“Nuk kemi zhvlerësim të euros, por vlerësim të monedhës tonë kombëtare. Vlerësimi apo rritja e çmimit ndodh atëherë kur ka një kërkesëë të jashtëzakonshme për n jë mall të daktuar ose kur sasia e tij është e reduktuar. Ne kemi të njëjtën sasi parash leku në qarkullim, por ccuditërisht po vlerësohet. Kemi një rritje të ofertës në valutë të huaj, kemi shumë para në qarkullim, shumë valutë të huaj në qarkullim. Kjo sjell mungesën e lekut në qarkullim dhe zhvlerësim të euros. Burimet nga vijnë valutat në Shqiëria janë investimet e huaja direkte, por nuk kemi ndonjë rritje drastike aq sa të ndikojë, mund të jenë borxhet apo huatë e vendeve të huaja, por që nuk rezulton të kemi diçka ndryshe, mund të jetë nga emetimi i eurobondit për 2-3 muaj, kemi rritje të remitancave graduale, normale, por jo në pikën…ne kemi zhvlerësim të jashtëzakonshëm 2-3 muajt e fundit. Vetëm tregu jo formal do të ishte burimi i vetëm që të bën të mendosh se ka sjellë këtë rezultat“, u shpreh Gjergji.

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV