Dy ditë pas zgjedhjeve Euro dhe Dollari bëjnë ‘kthesën e fortë’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rënia e valutave gjatë ditëve që lamë pas, kryesisht para zgjedhjeve të 14 Majit, çoi monedhat e huaja në minimumun e ri historik në kursin e këmbimit me lekun.

Kursi i Këmbimit i publikuar nga Banka e Shqipërisë tregon se duke filluar nga data 1 Maj 2023 deri më 13 Maj 2023, “Euro” zbriti në 110.82 lekë.

Ekspertët mendojnë se një ndikim në rritjen e ofertës mund të kenë patur edhe zgjedhjet lokale. Sipas tyre, në disa zona të vendit është vërejtur një fluks i shtuar i këmbimeve të euros në pikat e këmbimit valutor.

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe

Kursi i kembimit valtur pergjate muajit maj, deri nje dite para zgjehdjeve te 14 Majit

Nërkohë, vetëm dy ditë pas zgjedhjeve vendore, monedhat e huaja kanë pësuar rritje. Ditën e sotme vëmë re se “Euro” ka shkuar në 111.89 lekë, Dollari Amerikan (USD) në 102.71, i cili ka pësuar një rritje me +0.25. Gjithashtu në rritje ka edhe valuta për Paundin Britanik, Frangën Zviceriane, Dollarin Australian. Rritja e monedhave të huaja është një shenjë jo e mirë për lekun pasi sjell zhvlerësimin e tij në vend.

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe

Kursi i kembimit valutor, sot, 16 Maj 2023

Më herët, në ditët e para të fushatës elektorale, deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku paralajmëroi se rekordi i zhvlerësimit të euros është si pasojë e pazarit politik me blerje votash dhe paranë e pistë që kontribuon tek fushata zgjedhore.

“Rekordi i zhvlerësimit të euros është si pasojë e pazarit politik me blerje votash dhe paranë e pistë që kontribuon sot sa tek betoni por më shumë tek fushata!”, tha ajo.

Të fundit

Horoskopi, e mërkurë, 22 maj 2024/ Surprizat e yjeve për shenjat e zodiakut

Dashi Sot disa lajme ose një takim i papritur mund t'ju bëjnë të ndiheni më të fortë dhe më mirë. Demi Nuk...

Çfarë do të ndodhë me paratë serbe të sekuestruara në veri?

Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Konfiskuar dhe Sekuestruar e Kosovës nuk ka ende vendim gjykate për të administruar me miliona eurot që policia...

Njihet si fruti i ‘majit’/Mos i hidhni gjethet e Manave! Këto janë disa nga dobitë e tyre

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave. Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në...

Zbardhen bisedat/ Si Leonard Duka iu ‘lut’ Ervis Martinajt për të mbyllur sherrin

Ervis Martinaj dhe Leonard Duka njihen për miqësinë dhe më pas armiqësinë e tyre të betuar, pasi përplasja për biznesin e lojërave të fatit...

Zyrtare/ Mauricio Pochettino e mbyll me Chelsean pas vetëm një sezoni

Mauricio Pochettino dhe Chelsea kanë mbyllur bashkëpunimin me konsensus pas vetëm një sezoni. Blutë e Londrës hasën vështirësi nën drejtimin e trajnerit argjentinas në fillimin...

Lajme të tjera

Web TV