Bashkëpunim për paqen/ Mbahet në Tiranë samiti ndërkombëtar: Luftë ndaj pabarazisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Siguria dhe garantimi i paqes ishte kryefjala e samitit ndërkombëtar të zhvilluar në Tiranë. Të mbledhur nga shtete të rajonit por edhe të BE, folësit theksuan domosdoshmërinë e bashkëpunimit.

Paqa është amaneti i brezave që sakrifikuan për një vend të sigurt nënvizoi përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut, ndërsa zëvendësministrja Romina Kuko e vuri theksin në betejën ndaj pabarazisë.

“Ne do të duhet të kujdesemi secili për vendin tonë për të kriujuar një mjedis sigurie. KJo bëhet jo vetëm për shkak të agjensive ligjzbatuese por dhe prej ndërlidhjes së shkëmbimit të informacionit,” tha ajo.

“Për të kontribuar në vazhdimësi për rininë e fëmijët tanë dhe e gjithë kjo të jetë një shembull i relaizimit të shumë ëndrrave për të ciëlt dhe të parët tanë kanë kontribuar,” tha ai.

Zëvendëspresidenti i samitit, përmes një videokonference shprehu vlerësimet mbi takimin.

Ndalesa e rradhës e këtij samitit do të jetë në Gjeneve.

Të fundit

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lufta në Gaza ka mprehur pakënaqësitë popullore egjiptiane

Shikimi i këtij gjenocidi të shpalosur në pragun e tyre ka nxitur shumë egjiptianë në veprim, nga bojkotimi i produkteve perëndimore deri te marshimet...

Zbulohen planet për të paraqitur mishin si ‘ushqim të qëndrueshëm’ në Cop28

Dokumentet tregojnë se industria synon të shkojë "me forcë të plotë" duke argumentuar se mishi është i dobishëm për mjedisin në samitin e klimës Nga...

Prishtina tronditet sërish nga një tjetër krim! Dhëndri vret vjehrrin (EMRAT)

Prishtina është tronditur nga një tjetër krim i rëndë mbrëmë. Pas vrasjes së një vajze të re, e cila u gjet në një makinë,...

Lajme të tjera

Web TV