Kuvendi miraton rritjen e pagave për administratën, përfitojnë 130 mijë punonjës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kuvendi miratoi rritjen e pagave për administratën publike. Në seancën e zhvilluar këtë të enjte, vendimi u miratua me votën pro të 97 deputetëve, teksa 3 votuan kundër.

Nga ky vendim, do të përfitojnë 130 mijë punonjës që janë pjesë e administratës publike.

Në fokus të seancës së sotme plenare në Kuvend është edhe diskutimi dhe votimi i projektligjit , përfshirë deputetët dhe ministrat. Drita jeshile për rritjen e pagave u dha nga Komisioni i Ekonomisë në mbledhjen e së martës.

Ministrja e financave Delina Ibrahimaj theksoi se fondi për rritjen e pagave do të merret nga rritja e të ardhurave në buxhet si dhe prej rialokimeve. Në total përfitojnë mbi 130 mijë punonjës të administratës dhe efekti në buxhet rezulton se është rreth 39 miliardë lekë.

Të fundit

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës...

Shkrirja e ASA-s/ Ankohet Gjinushi: Paguhem 300 mijë lekë të vjetra në muaj

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi...

Lirimi i Tahirit/ Reagon Rama: Duhet të ketë drejtësi të barabartë për të gjithë

Një reagim për lirimin nga qelia të ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ardhur edhe nga kryeministri Edi Rama. Në takimin falenderues që po...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja shumë e dashur për publikun (EMRI+FOTO)

Në moshën 84-vjeçare dhe pak ditë para se të festonte ditëlindjen, sot ndërroi jetë aktorja Nonika Galinea, e cila për shumë dekada i shërbeu...

A do të ketë fashë të energjisë gjatë vjeshtës? Ja si përgjigjet eksperti i ekonomisë

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euroneës Albania, ai theksoi se...

Lajme të tjera

Web TV