Rritja e pagave/ Ibrahimaj: Vitin e ardhëshëm paga mesatare do arrijë nivelin 900 euro

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e financave Delina Ibrahimaj tha para Kuvendit se është e privilegjuar nga reforma e cila po sjell rritjen e pagave.

Në seancën e sotme plenare, kur pritet të diskutohet votimi i projektligjit që parashikon rritjen e pagave për Presidentin, kryeministrin, ministrat, deputetët dhe administratën publike, Ibrahimaj tha se fillimisht rritja e pagave është bërë për mësuesit dhe infermierët, pra sipas saj ëhstë bërë rritja në pozicionet ku ishte më e domosdoshme.

Ndërsa tani synohet të krijohet një piramidë në hierarkinë e pagave në përputhje me pozicionet dhe me përgjegjësinë e tyre.

“Sot ndihem e privilegjuar që vij para jush duke sjellë të finalizuar një punë të gjatë dhe hapin më të rëndësishëm në aplikimin e një reforme të plotë dhe të domosdoshëm të pagave në administratën publike.

kjo reformë do të përfshijë të gjithë hirearkinë e administratës shtetërore në të gjithë sektorët e saj dhe besojmë se do shoqërohet edhe me rritjen e pagave në sektorin privat.

Bazat e kësaj reforme u hodhën në vitin e kaluar duke rritur pagën minimale, ne do vazhdojmë me rritjen e pagës minimale deri në 45 mijë lekë. Kjo tregon interesin sonë për mirëqenien.

Gjatë vitit të  ardhëshëm paga mesatare në administratën publike pritet të arrijë nivelin 900 euro.

Kjo është një rritje e konsdiderueshme, ne në 10 vite do arrijmë që pagën ta rrisim me 140%.

Synojmë të përmirësojmë hirearkinë e pagave të amdinistratës publike, duke krijuar kështu kushtet e nevojshme për të mbajtur individët e kualifikuar në administratën publike”,-tha Delina Ibrahimaj.

 

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV