Paraja digjitale, e ardhmja e afërt që do të sjellë “ndryshimin” e euros

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banka Qendrore Evropiane ka publikuar përmbledhjen dhe mësimet e nxjerra nga ushtrimi i prototipit të kryer nga korriku 2022 deri në shkurt 2023.

Ajo testoi se si zgjedhjet e dizajnit për euron dixhitale mund të zbatohen teknikisht dhe të integrohen në peizazhin ekzistues të pagesave evropiane.

Testet treguan se është e mundur që ato të integrohen pa probleme duke lënë hapësirë të bollshme për veçori dhe teknologji inovative.

Gjetjet konfirmuan gjithashtu se një euro dixhitale do të funksiononte si në internet ashtu edhe jashtë linje, duke përdorur dizajne të pavarura, duke rritur kështu qëndrueshmërinë e një monedhe dixhitale të bankës qendrore evropiane (CBDC).

Ushtrimi i prototipit është një pjesë e rëndësishme e fazës së hetimit të projektit të euros dixhitale.

Ky projekt u lançua nga BQE dhe bankat qendrore kombëtare të zonës së euros për të siguruar që paratë e bankës qendrore të mbeten të aksesueshme në epokën dixhitale.

Faza e hetimit filloi në tetor 2021 dhe do të përfundojë në vjeshtën e 2023.

Ai synon të adresojë çështjet kryesore që lidhen me hartimin dhe shpërndarjen e CBDC.

Nexi u zgjodh në vitin 2022 si një nga pesë kompanitë që ofron prototipe të përparme për të testuar raste të ndryshme të përdorimit të pagesave. Në veçanti, Nexi u zgjodh për pagesat në pikën e shitjes të iniciuara nga rasti i përdorimit të përfituesit.

“Ne jemi të nderuar që jemi zgjedhur për të mbështetur Bankën Qendrore Evropiane gjatë fazës së hetimit të euros dixhitale”, komentoi Roberto Catanzaro , shefi i biznesit për zgjidhjet tregtare të Nexi Group dhe anëtar i Grupit Këshillues të Tregut Dixhital të Euros.

“Një përvojë tërheqëse e përdoruesve dhe e tregtarëve është thelbësore për të siguruar miratimin e gjerë të CBDC.

Lexo edhe :  A do ketë një BRETTON WOODS TË RI?!

Ne kemi sjellë ekspertizën tonë më të mirë në teknologjitë e pranimit dhe të pagesave celulare për të vendosur një rrugë të qartë përpara.”

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV