“Tkurret” popullsia INSTAT: Në janar 31 mijë banorë më pak se një vit më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në janar të këtij viti popullsia shqiptare u ul me mbi 31 mijë persona. Por nëse bëjmë një krahasim me një vit më parë rënia rezulton e lehtë vetëm 1.1%.Qarqet me numrin më të ulët të lindjeve kanë rezultuar Gjirokastra, Berati dhe Dibra. Kjo ka bërë që edhe mosha mesatare e popullsisë në vend të rritet duke iu afruar të 40-ve.

Popullsia shqiptare u tkurr duke regjistruar shifrën 2 milionë e 761 banorë gjatë vitit 2023 nga 2 milionë e 793 mijë një vit më parë.

Ulja e numrit të popullsisë në Shqipëri është e lidhur direkt me numrin e pakët të lindjeve. Shtesa natyrore e popullsisë ose raporti (lindje-vdekje) regjistroi 690 lindje më shumë se sa vdekje, që konsiderohet niveli më i ulët me përjashtim të periudhës së pandemisë. Vitin e kaluar lindën mbi 24 mijë foshnja, duke pësuar një rënie me 9,3 %, krahasuar me një vit më parë.

Sipas Instat, ulja e popullsisë është ndikuar edhe nga largimi i të rinjve në vendet e BE. Përllogaritjet e popullsisë më 1 janar 2023 tregojnë se vetëm një qark i vendit shënojë rritje të popullsisë, krahasuar me një vit më parë, ndërsa njëmbëdhjetë qarqet e tjerë shënuan rënie të popullsisë. Rritja u shënua në Tiranë dhe ishte me 0,6 %.

Ulja e lindshmërisë ka sjellë edhe plakje ët popullsisë shqiptare. Nga të dhënat vërehet se më shumë se gjysma e popullsisë janë të moshës 38.8 vjeç nga 38.2 që ishin në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kukësi është qarku që ka moshën më të re të banorëve ndërsa Gjirokastra ka popullsinë më të plakur e ndjekur më pas nga Lezha.

Të fundit

Kryeministri japonez: Ndalimi i martesave brenda të njëjtit s*ks nuk është diskriminim

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida është kritikuar pasi tha se ndalimi i martesa brenda të njëjtit seks nuk është...

Nusja dhunon vjehrrit në Shkodër/ Të moshuarit e kallëzojnë në polici

Në Shkodër, policia ka nisur një procedim penal për një shtetase 39-vjeçare. Dyshohet se kjo shtetase ka ushtruar dhunë fizike ndaj vjehrrit të saj. Njoftimi i...

3 gjërat që duhet të bëni nëse keni probleme me kujtesën

Nuk ka rëndësi nëse drejtoni një biznes apo jeni thjesht të punësuar në një kompani, të gjithë kemi kode apo mbajmë shënime për takime...

Përfshihen nga flakët magazinat e fabrikës së miellit në Laç/ Rreth 40 milionë lekë dëm

Mësohet se zjarri ka rënë rreth orës 11:00 të mbrëmjes së kaluar, kur menjëherë janë lajmëruar forcat zjarrfikëse dhe efektivë të Policisë Kurbin, të...

PAMJE/ A është Luana vajza e videos së famshme? Çfarë thotë Inteligjenca Artificiale

Ka shkaktuar debat të madh një video intime e shpërndarë gjatë ditëve të fundit në aplikacionin Whats App. Në thelb videoja intime e një vajze...

Lajme të tjera

Web TV