test

Audioja që mund të fundosë Donald Trump në gjyqin e dokumenteve sekrete

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një bisedë me bashkëpunëtorët, ish-presidenti Donald Trump njohu dy vjet më parë natyrën tepër sekrete të një dokumenti mbi një sulm të mundshëm ndaj Iranit që ai mbante me vete dhe nuk hezitoi t’u tregonte këtyre njerëzve pavarësisht se nuk kishte autorizim për të hyrë në dokumente konfidenciale.

Biseda u regjistrua në një audio që CNN transmetoi të hënën mbrëma dhe është pjesë e përmbledhjes në të cilën Zyra e Prokurorit akuzon Trump me gjithsej 37 akuza për shtatë vepra penale federale, përfshirë ato të komplotit për të penguar drejtësinë, deklarata e rreme dhe mbajtja me dashje e dokumenteve sekrete në kundërshtim me ligjin e spiunazhit.

Në një bisedë miqësore me dy nga ndihmësit e tij, si dhe një shkrimtar dhe një redaktor, Mark Meadows, ish-presidenti tha se dokumenti që po u tregonte ishte “shumë konfidencial”. Dhe ai shtoi: “Shiko: si president, mund ta kisha deklasifikuar. Nuk mundem tani, e dini, por kjo është ende një sekret.”

Deklarata të tilla, të dhëna në korrik 2021 gjatë një takimi në vendpushimin e tij në Bedminster, demonstrojnë vetëdijen e plotë të Trump për atë që ai po bënte, pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë, ai mori qindra të dhëna të klasifikuara në rezidencën e tij në Mar. -a-Lago, në Florida; mes tyre ky dokument mbi planet hipotetike kundër Iranit.

Udhëheqësi ultra e vuri gazetën përpara bashkëbiseduesve të tij në përpjekje për të mohuar se ai synonte të sulmonte republikën islamike, të cilën ai ia atribuoi kreut të Shtabit të Përbashkët të Shteteve të Bashkuara, gjeneralit Mark Milley; një histori që media lokale e ngriti në kohën e saj pikërisht të kundërtën, sepse sipas burimeve të shumta komanda ushtarake kundërshtoi sulmin e thënë… kur Trump sugjeroi idenë.

Lexo edhe :  E trishtë/ Injoroi simptomat, 35-vjeçarja humb jetën në lule të moshës nga tumori në kokë

Audioja është një mohim i fuqishëm i deklaratave të vazhdueshme të ish-presidentit në kuptimin që as ky dhe as dokumentet e tjera që ai fshehu në Mar-a-Lago nuk ishin sekrete; ndër të tjera sepse ai mund të deklasifikonte çdo letër “vetëm duke e menduar”, siç thoshte vazhdimisht.

Do të ishte e vështirë për prokurorin special Jack Smith, kreun e këtij hetimi dhe ai që po ndiqet kundër Trump për rolin e tij në sulmin ndaj Kapitolit, të kishte gjetur prova më të forta për të provuar përpara një jurie përgjegjësinë e  kandidatit për rizgjedhje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Prokuroria publike duhet të provojë qëllimin e ish-presidentit, pra ndërgjegjen dhe qëllimin e tij në kryerjen e krimeve që i atribuohen. Dhe transmetimi audio tani mund të jetë kyç në këtë drejtim.

Përshati në shqip nga Lavanguardia, Fjala.al

Të fundit

Shqipëria 2-2 me Kroacinë, Meta: Grup shumë i fortë, mund ta mbyllim me fitore

Presidenti i PL-së, Ilir Meta, u shpreh se Shqipëria e nisi me një humbje, sot doli barazim dhe ku...

Shqipëria befason Dalicin, trajneri i Kroacisë: Nuk e prisja kaq të vështirë

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic doli në konferencë pas barazimit 2-2 me Shqipërinë në Europian. “Ky është një turne në të cilin është e rëndësishme...

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

Lajme të tjera

Web TV