Pse u shkarkua Bledi Çuçi? Gazetarët plasin të pathënat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analistët Erl Murati dhe Roland Qafoku, të ftuar në Breaking, kanë diskutuarnë lidhje me situatën politike në vend, duke u ndalur në mënyrë të detajuar te shkarkimi i Bledi Çuçit.

Murati u pyet nëse shakrimi i Bledi Çuçit ditën e shtunë lidhet pikërisht me largimin e Ahmetajt ditën e premte.

“Unë i quaj si çështje realisht të ndara përsa i përket shkarkimit të Çuçit. Unë e shoh të lidhur me rastin Rrahja, kurse përsa i përket faktit që Ahmetaj nuk është në Shqipëri , duhet të kujtoj që është e drejta e tij që përsa kohë prezumohet i pafajshëm dhe nuk gjendet i arrestuar, ai në fund të fundit nëse Kuvendi Shqipërisë do njoftojë arrestimin e tij, ai ka të drejtë të kalojë dhe një fundjavë me familjen aty ku ka mundësi dhe ku të dojë ai. Kështu që në këtë kuptim, nuk besoj se ministri i Brendshëm është shkarkuar për rastin e Arbën Ahmetajt. Sigurisht që rasti Rrahja dhe rasti Ahmetaj janë dy incidente që përfshijnë sa drejtësinë po aq dhe politikën”, tha ai.

Nga ana tjetër, Roland Qafoku tha: Nuk besoj se ka një lidhje. Në Shqipëri mjafton të thuash që një çështje 3 dit zgjat dhe pas 3 ditësh ndodh një çështje tjetër akoma më e rëndë se e para dhe je akoma brenda.

Është vetë natyra e politikës shqiptare që prodhon jo thjesht lajme por ka skandale, ka të reja, të rënda. Pra unë nuk mendoj që ka ndonjë lidhje.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

Skënderbeu mposht Vllazninë në sfidën për vendin e tretë, shkodranët në Conference League

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Lajme të tjera

Web TV