Sëmundjet e zemrës/ Sa të rrezikshme janë mbrëmjet e verës për personat mbi 60 vjeç!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ne e presim me padurim verën që të shijojmë motin e ngrohtë, por ky mot i nxehtë mund të dëmtojë shëndetin e meshkujve të moshës së mesme.

Në veçanti, sipas një studimi kanadez, meshkujt rreth të gjashtëdhjetave janë në rrezik më të lartë të sulmit në zemër dhe goditjet në tru në mbrëmjet e verës dhe kur atmosfera është më e mbytur.

Në fakt, edhe një rritje e vogël prej një gradë celsius në temperaturat mesatare të natës në qershor dhe korrik është e barabartë me një rritje prej 5% të vdekjeve në këto kushte.

Studiuesit regjistruan më shumë se 40,000 vdekje nga komplikimet kardiovaskulare në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 15 viteve të fundit.

Studiuesit u fokusuan te fakti se si po ndikojnë temperaturat e larta gjatë natës në Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesë të SHBA-së, dy zona që kanë regjistruar rritje dekadën e fundit.

Nga studimi u zbulua se 69% e meshkujve të moshës 60 deri në 65 vjeç janë në rrezik për shkak të kushteve të motit, por jo femrat. Konkretisht, një rritje prej një gradë celsius u shoqërua me një rritje prej 3.1% të vdekjeve të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare te meshkujt e moshës 60-64 vjeç në MB dhe 4.8% në të njëjtën grupmoshë në SHBA.

Të fundit

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

A e vrau vajza të atin? Eksperti i sigurisë ngre dyshime të forta rreth ngjarjes

Krimi në familje ka tronditur Durrësin. 49-vjecari Pëllumb Meta është gjetur i groposur në oborrin e banesës, 13 ditë pas vrasjes. Autorësinë e ka...

Mjekët e QSUT realizojnë ndërhyrjen e rrallë kardiokirurgjikale, Rama: Rast suksesi

Mjekët e QSUT-së kanë realizuar për herë të parë në Shqipëri një ndërhyrje të rrallë kardiokirurgjikale. Ndërhyrja është realizuar duke riparuar valvulën e aortës...

Lajme të tjera

Web TV