test

Keni planifikuar pushimet në gusht?/ S’ka shenja për periudha ekstreme të të nxehtit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Teksa e gjithë bota po përjeton valën ekstreme të të nxehtit edhe në Shqipëri janë shënuar  temperatura rekord, duke shkaktuar vatra zjarri dhe probleme shëndetësore tek qytetarët.

Sa i takon gushtit, në raport me temperaturat e korrikut, priten nivele me të ulëta dhe normale për këtë muaj, duke lënë pas valën ekstreme dhe shqetësuese të të nxehtit.

Sipas specialistes së IGJEUM-t, gushti do të shoqërohet nga disa ditë të nxehta por që janë normale dhe jo shqetësuese për qytetarët.

“Në gusht nuk pritet të ketë shi por do të këtë ulje të temperaturave, të cilat do të fillojnë që nga dita e enjte dhe kjo do të vazhdojë deri në datën 2 dhe 3 gusht, pra pritet një qetësim i temperaturave maksimale dhe ngritje sërish në gusht, ku do të shoqërohemi nga disa ditë të nxehta, ndonëse nuk presim të shkojmë në këto nivele siç jemi apo siç përjetuam gjatë korrikut, por do të ketë ditë të nxehta”, tha specialistja e IGJEUM-t.

Për të gjithë ata që kanë planifikuar të bëjnë pushimet në gusht, dy javët e para janë më të favorshmet, sidomos për ata që preferojnë bregdetin dhe plazhin. Ndërsa për të gjithë ata që preferojnë malin dhe alpet, në fund të muajit gusht pritet ulje e temperaturave.

“Korriku historikisht ka qenë më i nxehtë se muaji gusht, përgjatë viteve ka pasur vetëm disa ditë kur gushti ka kaluar korrikun me 0.1 apo 0,2 gradë celcius, por përsëri korriku mbetet muaji më i nxehtë. Në gusht, pas datës 3 dhe 4 që presim ngritjen e temperaturave, do të jenë dy javë shumë të nxehta dhe pastaj në javën e fundit presim ulje të temperaturave, por ajo që vlen të theksohet është se nuk do të ketë temperatura ekstreme si në korrik, pra do të jenë temperatura normale për gushtin”, u shpreh specialistja”, tha specialistja.

Të fundit

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT,...

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë më parë nga Gjyqtari Mikel...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Lajme të tjera

Web TV