Sa do t’i kushtojë Juventusit përjashtimi nga Conference League?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Juventus do të duhet të bëjë pa një pjesë të konsiderueshme të të ardhurave të fituara zakonisht duke luajtur në garat evropiane pas konfirmimit të përjashtimit të tyre nga Conference League për sezonin 2023-2024 nga UEFA.

Të enjten në mbrëmje u konfirmua nga organi drejtues i futbollit evropian se Juventusi nuk do të lejohet të marrë pjesë në garat e UEFA-s për sezonin 2023-2024 për shkak të parregullsive financiare.

Bardhezinjtë janë goditur gjithashtu me një gjobë prej 10 milionë eurosh, e cila mund të rritet në 20 milionë euro nëse disa kërkesa të caktuara financiare nuk përmbushen gjatë tre viteve të ardhshme.

Duke pasur parasysh se Juventus kishte gjithashtu një heqje prej 10 pikësh në Serie A gjatë sezonit 2022/23, ata do të kishin përfunduar në vendin e tretë me numrin total të pikëve të tyre, por në vend të kësaj, ata u rrëzuan në vendin e shtatë në tabelë dhe duhej të kënaqeshin me një vend në Conference League.

Sipas llogaritjeve të bëra nga La Gazzetta dello Sport, Juventus gjeneroi rreth 55 milionë euro nga paraqitja e tyre në Champions League në sezonin 2022/2023.

Duke përfshirë pesë ndeshjet e tyre në raundet e eliminimit të Europa League, Juventusi fitoi një shifër totale prej 65 milionë euro.

12-13 milionë euro të ardhura nga shitja e biletave, shitjet e mallrave dhe bonuset shtesë nga sponsorët gjithashtu hyjnë në lojë, që do të thotë se mungesa totale e Juves përfundon me 80 milionë euro për shkak të mungesës së futbollit evropian.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV