Bordi nuk është më, por nafta vazhdon të shtrenjtohet! Sa u rrit çmimi në vetëm dy ditë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në pompat e naftës, prej një jave nafta dhe benzina po blihet më shtrenjtë nga qytetarët. Që nga vendimi i fundit i bordit të transparencës nafta po shitet deri në 9 lekë më shtrenjtë.

Çmimi korrespondon me lëvizjet në tregjet ndërkombëtare, por kjo jep sinjale të forta negative për rritjen e inflacionit gjatë muajve pas ardhës.

Gjatë korrikut kërkesa për naftë në rang global u rrit në nivele rekord, ndërsa Arabia Saudite ka reduktuar prodhimin me 1 milion fuçi në ditë deri në shtator.

1 muaj e gjysmë pas shfuqizimit të Bordit të Transparencës çmimet janë rritur dy herë duke u shtrenjtuar në një total prej 9 lekësh. Më 26 maj çmimet qëndronin në 176 lekë për naftën dhe 179 për benzinë.

Por më 17 korrik shtrenjtimi i parë ndodhi me nga tre lekë për të dyja produkte, ndërsa nga 26 korriku çmimet në operatorët më të mëdhenj të tregtimit qëndron në 184 – 185 lekë për naftën dhe 187 – 189 lekë për benzinën.

Çmimet në bursa tregojnë se referenca për naftën brent ka shkuar në 85.50$ për fuçi, ndërsa nga mesi i qershorit volumi i tregtimit është rritur me 18% në fund korriku.

Ndërkohë çmimet nga dogana tregojnë e në 25 maj nafta hynte në vend me çmimin 690$ për ton, ndërsa në 27 korrik çmimi është 864$ për ton.

Edhe benzina ka pësuar një rritje me gati 100 dollarë për ton nga 26 maji. Por, gjatë kësaj periudhe dollari është dobësuar me gati 20% në kursin valutor, gjë e cila ka amortizuar disi rritjen e çmimeve.

Të fundit

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Ka një mënyrë të kuptohet, nëse politika është peng i këtyre bandave që po arrestohen

Nga Mero Baze Operacioni i madh i SPAK ndaj 7 grupeve kriminale më të rrezikshme në Shqipëri, po mban të mbërthyer opinionin publik për shkak...

Lajme të tjera

Web TV