Thatësia “godet” Shqipërinë/ Ja SHUMA që ka importuar KESH për energjinë gjatë verës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria me ardhjen e sezonit të verës ka filluar të importojë energji për të plotësuar nevojat e saj.

Janë gati 24 milion euro të harxhuara në muajin korrik, ndërsa koorporata po përpiqet të mbajë nivelin e Kaskadës në mënyrë optimale, duke e shfrytëzuar pjesërisht.

KESH ka blerë energji me çmime mesatare prej 105 eurosh, deri në tre herë më ulët se e njëjta periudhë vitin e kaluar.

Gjithashtu Shqipëria pati një vit të mirë hidrik dhe kjo ka bërë që vendi të eksportojë rreth 36 milionë euro në gjashtë muajt e parë, por sipas ekspertëve gjendja financiare e korporatës është ende negative

“Situata financiare e KESH nuk duket optimiste pasi ka nga viti i kaluar borxhe të akumuluara. Është me bilanc negativ mbi 256 mln euro dhe këto arkëtime janë kryer kur ka pasur mbiprodhim nuk e përmirësojnë situatën ekonomikë të koorporatës”- tha Azmer Duleviç.

Ndërkohë blerjet vijojnë të bëhen jashtë bursës së ngritur ALPEX. Kjo sipas ekspertëve është një sinjal negative për tregun

“Bursa shqiptare që u lançua ishte shumë herët, duhet të ishte lançuar njëkohësisht me shtetin e Kosovës që të kishte më shumë energji si mall i prodhuar dhe likuiditeti do të ishte më i madh. Bursa ALPEX nuk i ka sjellë asnjë përfitim sektorit energjitik por vetëm ka marrë”– tha Azmer Duleviç.

Qeveria ka zgjatur sërish gjendjen e emergjencës për furnizimin me energji elektrike, duke bërë përgjegjëse KESH për sigurimin e sasisë së nevojshme dhe i vendos detyrimin e furnizimit publik HEC-eve private, duke mos i lejuar të dalin për shitje në treg të lirë.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

Lajme të tjera

Web TV