test

Sigurimi nga tërmetet i detyrueshëm/ Qeveria zbulon planin: Çdo person…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo person që ka në pronësi një apartament do të jetë i detyruar ta sigurojë nga tërmeti.

Qeveria ka hartuar projektin, i cili tashmë është në fazën e konsultimit publik, për të vijuar më pas me miratimin në këshillin e ministrave dhe më tej në parlament.

Detyrimi do të jetë edhe për objektet që janë nën process legalizimi apo për apartamentet sociale.

Por, për shtresat në nevojë fatura do të subvencionohet nga shteti.

Sipas këtij dokumenti, Polica e Sigurimit të detyrueshëm përjashton të gjitha lëndimet trupore duke përfshirë edhe vdekjen, kërkesën për kompensim të dëmeve morale, sendet brenda banesës së objektit të siguruar, shpenzimet në lidhje me heqjen e zhvendosjen e mbeturina dhe humbjet financiare nga ndërprerja e biznesit dhe fitimi i munguar.

Në fakt ideja është hedhur pak muaj pas tërmetit të nëntorit të vitit 2019, ku u shkaktuan 51 viktima.

Si pasojë e lëkundjeve me magnidutë 6.4 ballë u dëmtuan mijëra objekte në 11 bashki si dhe u prekën 200 mijë njerëz.

Dëmi i llogaritur shkonte ne 7.5 për qind të prodhimit të brendshëm bruto. Ndërsa ende rindërtimi nuk ka përfunduar.

Të fundit

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Lajme të tjera

Web TV