77 vite bashkë/ Martesa e ish-presidentit amerikan thyen çdo pritshmëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jimmy Carter, dhe bashkëshortja e tij, Rosalynn Carter, e cila sot mbush plot 96 vjeç, vazhdojnë të jenë të martuar edhe pas 77 vitesh jete së bashku. Pavarësisht problemeve shëndetësore që ish-presidenti Carter ka pasur, ku dhe u shtrua në spital 6 muaj më parë, dhe problemeve që bashkëshortja e tij ka pasur me demencën, çifti vazhdon të jetojë bashkë në shtëpinë që ata kanë ndërtuar që në 1961-shin në “Plains, Ga”.

Edhe pse në një moshë mjaft madhore, ku afro po mbush 99 vjeç, Jimmy Carter vazhdon të vëzhgojë aktualitetin politik. Ai madje ka mbajtur qëndrime kritike ndaj ish-presidentit Trump, për faktin se ky i fundit kontestoi zgjedhjet presidenciale të 2021-shit në Amerikë. Carter gjithashtu ka jetuar më gjatë se çdo president tjetër amerikan.

Carter, që shërbeu vetëm një mandat si presidenti i 39 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, fitoi dhe çmimin Nobel për paqe në vitin 2002, falë punës së tij për të zgjidhur në mënyrë paqësore konfliktet ndërkombëtare, etj.

Martesa 77 vjeçare e çiftit është për në librat e rekordeve dhe Rosalynn Carter është e dyta “zonjë e parë” më jetëgjatë, pas Bess Truman e cila ndërroi jetë në moshën 97 vjeçare. Vitet duket se kanë provuar më së miri dashurinë e ish-presidentit dhe ish-zonjës së parë.

A. S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV