E keni të vështirë t’i ktheheni punës pas pushimeve? 5 këshilla që do t’ju ndihmojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kalimi nga stina e verës, në përditshmëri, detyrimet dhe rutinën e re, nuk është shumë e lehtë.

Vera gradualisht po na lë dhe ne duhet të vazhdojmë me energji dhe dinamizëm në stinën e re të vjeshtës që dhe pak do të trokasë.

Sigurisht dihet ndjesia që nuk jemi gati për t’u kthyer ose kemi nevojë për një nxitje shtesë për t’u rikthyer siç duhet.

Kjo është arsyeja pse në këtë artikull do ndajmë me ju disa zakone që do të na ndihmojnë të rikthehemi plot me energji dhe më të gatshëm për t’u kthyer në detyrat tona.

Duhet të përshtateni me orarin tuaj të gjumit

Pasi të keni fjetur sa më shumë në pushimet tuaja dhe të keni mbledhur forcat, është koha që gradualisht të hyni në orarin tuaj të përditshëm të gjumit. Filloni me zgjimin herët dhe ndjekjen e rutinës suaj të mëngjesit disa ditë para se të ktheheni në punë.

Thuaj po për një stërvitje të relaksuar

Çfarë është më mirë se t’i rikthehesh jetës së përditshme me një stërvitje? Do të ndjeni sërish energjinë, por edhe endorfinën në trupin tuaj, e cila nga ana tjetër do t’ju japë edhe më shumë humor. Plus, është koha për të forcuar përsëri trupin tuaj, pas ditëve të pushimit.

Shmangni shpërqendrimet

Gjëja më e mirë për të bërë është të përqendroheni në atë që është me të vërtetë e rëndësishme për ju. Mos u ndalni të fokusoheni në gjërat që nuk kanë shkuar mirë. Në vend të kësaj, zbrazni mendjen dhe fokusohuni në çështjet që dëshironi të zhvilloni me sezonin e ri.

Lexo edhe :  A jeni në listë/ Dy shenjat e horoskopit që do të bëjnë më shumë para në dhjetor

Jepini përparësi zakoneve që ju kanë munguar

Është koha për t’u kthyer dhe gjithçka që ju jep stabilitet duhet bërë, qoftë edhe një kafe pasdite me miqtë.

Kujdesi për veten duhet të jetë në maksimumin e tij

Humori më i mirë dhe kujdesi për veten shkojnë së bashku. Shijoni banjot tuaja, rutinat e bukurisë, thoni po masazheve dhe trajtimeve dhe mos harroni të vendosni veten në radhë të parë./ S.M

Të fundit

Argita në krye të PD? Mentor Kikia ironizon fjalimin e vajzës së Berishës

Dalja e parë në një podium politik e Argita Berishës Malltezit në Kuvendin e foltores, thirrur nga Sali Berisha...

Iluzioni optik që zbulon nëse jeni njeri i përpiktë

Një iluzion i çuditshëm optik që po qarkullon në rrjetet sociale mund të përcaktojë nëse ju pëlqen më shumë liria apo rutina. Ekzistojnë diskutime...

Ish-sulmuesi italian: “Lider dhe kampion! Lautaro mund të fitojë Topin e Artë”

Shiriti i kapitenit i ka dhënë një tjetër shtysë Lautaro Martinez, për të shënuar sa më shumë gola dhe për të fituar me Interin....

Si mund t’i shijojnë pa problem të gjitha ushqimet diabetikët për festat e fundvitit

Në çdo prag festash, përveç dhuratave, ajo që na shqetëson më shumë janë menutë special të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri; pjata e parë,...

VIDEO/ Izraeli përmbyt me ujë deti kanalet e Hamasit

Ushtria izraelite po pompon ujin e detit me qëllim që ta kanalizojë atë në tunelet ku ndodhen terroristët e Hamasit nën Gaza. Izraeli ka ndërtuar pompa të ujit të detit pranë...

Lajme të tjera

Web TV