Vetëm politika, jo ligji, mund ta ndalojë Donald Trump

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

The Economist

Aktakuza e fundit e Donald Trump tregon përpjekjen për të rrëzuar një president, sigurisht me disa ndjenja të përziera duke përfshirë tronditjen, zhgënjimin dhe rraskapitjen për vëllimin dhe absurditetin e gënjeshtrave të tij për zgjedhjet 2020.

Zëvendëspresidenti i Trump, Mike Pence, iu kundërvu atij, ashtu si edhe të tjerët brenda Shtëpisë së Bardhë. Kevin McCarthy, udhëheqësi republikan në Dhomën e Përfaqësuesve, tha se Trump duhet të mbajë përgjegjësinë për sulmin në Kapitol.

Edhe më frymëzues, në shtete si Arizona, Xhorxhia, Michigan dhe Pensilvani, zyrtarët republikanë jo të famshëm nderuan integritetin e tyre, pa iu drejtuar ndonjë autoriteti tjetër, dhe kundërshtuan lutjet dhe kërcënimet e një presidenti në të cilin besonin.

“Askush nuk donte që ai të fitonte më shumë se unë”, tha Lee Chatfield, kryetari i Dhomës në Miçigan, në një deklaratë, të dhënë më 1 gusht.

“Por unë gjithashtu e dua republikën tonë. Nuk mund ta kuptoj çdo të thotë të rrezikosh normat, traditat dhe institucionet tona.”

 “Kam frikë se do ta humbim vendin tonë përgjithmonë”, shtoi ai.

Tre vjet më vonë, Trump është më i fortë, me një shpresë për tu rikthyer në Shtëpinë e Bardhë, jo pavarësisht përpjekjeve të tij për të përmbysur zgjedhjet e fundit, por për shkak të tyre, raporton abcnews.al.

Edhe përpara se Jack Smith, këshilltari special që hetonte Trump, të ngrinte akuzat e reja, McCarthy po përpiqej t’i diskreditonte ato si një përpjekje e Joe Biden për të “armëtuar qeverinë”.

Në lajmet për aktakuzën, zëvendësuesi i Tucker Carlson në Fox Neës, Jesse Watters, shkroi në Twitter:

“Kjo është e gjitha politikë dhe e koordinuar shumë mirë”. Ai po pretendonte një komplot të Biden për të shpërqendruar njerëzit nga hetimet për djalin e tij Hunter.

Strategjia politike e Trump është strategjia e tij ligjore dhe anasjelltas. Ata përforcojnë njëri-tjetrin duke përforcuar iluzionet për Trump që shumica e republikanëve besojnë, sipas sondazheve, duke përfshirë se ai është viktimë e komplotistëve për të mbrojtur privilegjet e tyre nga politika e tij kryengritëse.

Fuqëzimi i Trump në pozicionin e tij dominues në fushën republikane filloi në fund të marsit pas aktakuzës së tij të parë, Shumëfishimi i akuzave për krime kundër tij, 78 deri më tani, me më shumë gjasa që vijnë po konsumojnë fondet e tij të fushatës, raporton abcnews.al.

Në vitin 2024 gjyqet ndaj Trump do të jenë gjurmët. Ata do të përqendrojnë vëmendjen tek ai dhe mesazhi i tij i sfidës së patrembur përballë persekutimit.

Lexo edhe :  Presidenti i Iranit vdiq në aksident me helikopter, po kush do ta zëvendësojë

Çfarë mund të prishë magjinë?

Disa mund të mendojnë se Trump meriton të mbajë sërish detyrën. Por, siç ka ndodhur që kur filloi ngritja politike e Trump, mbrojtja më e sigurt kundër kthimit të tij në Shtëpinë e Bardhë do të ishte që liderët e tjerë republikanë të tregonin të vërtetën, siç bënë ata zyrtarë shtetërorë pas zgjedhjeve të vitit 2020.

Disa nga rivalët e Trump për nominimin republikan thanë se aktakuza tregonte se Trump nuk ishte i përshtatshëm për detyrën.

“Kushdo që vendos veten mbi kushtetutën nuk duhet të jetë kurrë president i Shteteve të Bashkuara,” tha Pence.

Por të tjerët u përpoqën të anashkalojnë thelbin e akuzave. Ron DeSantis, guvernatori i Floridës sulmoi strukturat e pushtetit.

“Washington DC është një “kënetë” dhe është e padrejtë të dalësh në gjyq para një jurie që reflekton mentalitetin e kënetës”, shkroi ai në Twitter.

Këta republikanë po bëjnë të njëjtin gabim si shumë demokratë duke shpresuar se sistemi ligjor, në fund, do të ndalojë Trump. Pas sulmit në Kapitol, Mitch McConnell, atëherë si tani udhëheqësi republikan i Senatit, e cilësoi Trumpin “praktikisht dhe moralisht përgjegjës”.

Por ai votoi për të shpallur të pafajshëm Trump për nxitje të një kryengritjeje, duke thënë se çështja më mirë t’i lihej sistemit të drejtësisë.

Kjo ishte një zgjedhje fatale.

Demokratët kanë gjithashtu një detyrë të vështirë. Ata duhet të jenë po aq të zellshëm sa republikanët për të kërkuar hetim rigoroz të marrëdhënieve të biznesit të Hunter Biden, raporton abcnews.al.

Nuk ka asnjë provë që sugjeron se Presidenti Biden ka përfituar nga emri i familjes së djalit të tij.

Por, justifikimi i praktikave të shëmtuara të Hunter Biden dhe minimizimi i shkeljes së ligjit të tij i shërbejnë axhendës së Trump duke gërryer besimin në zbatimin e paanshëm të drejtësisë.

Deklarata rezervë e Smith për publikun më 1 gusht ishte një kujtesë e fortë për gjithçka që ishte e pambrojtur më 6 janar dhe për guximin e zyrtarëve të zbatimit të ligjit që e mbronin atë.

“Ata mbrojtën vetë institucionet dhe parimet që përcaktojnë Shtetet e Bashkuara,” tha ai. Tani sundimi i ligjit është gjithashtu në rrezik, dhe i takon politikës që të zgjidhë problemin./  S.M

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV