Pse nuk ulen çmimet e karburantit?/ Ekspertja e ekonomisë shpjegon aryset

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Romina Radonshiqi, eksperte e ekonomisë, ka folur mbi arsyet se përse nuk ulen çmimet e karburanteve në vendin tonë.

Duke folur për debatin e përhershëm të taksave, si “arsye” për pasjen e çmimeve të tilla të karburanteve, ekspertja Radonshiqi u shpreh se në vendin tonë kemi tetë taksa, pesë prej tyre i mbledh shteti, ndërsa tre të tjerat janë koncesionare.

Dhe duke qenë se Shqipëria nuk shquhet si një vend që ka një aftësi mbledhëse të taksave, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë gjë, sipas ekspertes, është duke ia vendosur ato hidrokarbureve.

Debati i përhershëm për përfshirjen e taksave që janë të vendosura në çmimet e karburanteve…

“Kemi rreth tetë taksa, ku pesë taksa janë taksa që i mbledh shteti, 3 taksa janë koncesionare. Megjithatë, Shqipëria në fakt shquhet, një nga vendet që nuk ka aftësi mbledhëse të taksave dhe e vetmja mënyrë për të mbledhur taksat, një nga mënyrat le të themi, është t’i vendosim te hidrokarburet.

Tani, nëse e krahasojmë me Maqedoninë e Veriut, ne kemi një TVSH 18% por kemi edhe një akcisë. Vetëm kaq taksa ka, dy. Ndërkohë që ne kemi tetë taksa. Madje, kur ekspertët e ekonomisë, apo akuzojnë këto shoqatat e hidrokarbureve që abuzojnë etj. dalin e thonë që “shiko operojmë me çmime shumë të lira, por ndërkohë që 70% e ngarkesës së çmimit është për shkak të taksave. Kjo është një temë shumë e përfolur që, kur nuk u ul gjatë kohës së inflacionit, nuk do të ulet asnjëherë.”,  u shpreh ekspertja Romina Radonshiqi.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV