“Çmendet” moti, ky qytet pritet të përfshihet nga temperatura prej 45°C

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qyteti i Londrës së shpejti do të përballet me temperatura të larta prej 45 gradë Celsius në ditë të shumta gjatë gjithë vitit.

Mund të duket absurde, duke pasur parasysh klimën e butë dhe me shi (përgjithësisht të ftohtë) që karakterizon përgjithësisht Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë kjo është ajo që del nga një raport paraprak i cituar për The Guardian nga kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, i përfshirë aktualisht në Javën e Klimës në vazhdim që zhvillohet në qytetin e Nju Jorkut.

Ky është një samit klimatik me ekspertë ndërkombëtarë, gjatë të cilit do të diskutojmë evolucionin e ngrohjes globale, ndikimin e saj dhe çfarë mund të bëjmë për të frenuar pasojat më dramatike dhe të pakthyeshme të krizës klimatike.

Kryebashkiaku theksoi për Guardian se metropoli nuk është gati të përballet me temperatura të tilla, me ndërtesa dhe infrastrukturë të papërshtatshme për t’i bërë ballë valëve të tilla ekstreme të të nxehtit.

Edhe nëse raporti për të cilin ai flet i referohet së ardhmes së afërt, referenca e kryetarit të bashkisë është për valët e fundit të të nxehtit, veçanërishtatë të verës 2022 , gjatë së cilës u arritën temperatura të papara në Mbretërinë e Bashkuar.

Ishte në Londër që 40°C u tejkalua për herë të parë në korrik 2022, pak pas rekordit të së martës 19 korrik të regjistruar nga stacioni i monitorimit Coningsby (Lincolnshire), me 40.3°C.

Asnjëherë më parë kolona e Mërkurit nuk kishte arritur këto nivele në tokën e Albionit.

Por ky, siç tregojnë ekspertët, është vetëm fillimi, duke qenë se temperaturat mesatare vazhdojnë të rriten në mënyrë të rrezikshme vit pas viti, me rrezikun që së shpejti të arrijmë ngrohjen globale prej më shumë se 1.5°C mbi mesataren globale të epokës para- industriale.

Lexo edhe :  Rekord temperaturash/ Në këtë vend, muaji shtator më i ngrohtë që nga viti 1900

Ky është pragu që i shqetëson shkencëtarët, pasi përtej tij hyjmë në një territor të paeksploruar me pasoja të pakthyeshme.

Shkrirja e akullnajave, përhapja e sëmundjeve tropikale, humbja e të korrave, zhdukjet masive, shembja e ekuilibrave ekologjikë, rritja e nivelit të detit, valët vdekjeprurëse të të nxehtit, migrimet në shkallë epokale, këto janë vetëm disa nga pasojat që kërcënojnë stabilitetin e të gjithë qytetërimit./   S.M

Të fundit

“Do luftoj për emrin tim”/ Trump del sot para Gjykatës, ja me çfarë akuzash do përballet

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se do të dalë sot në gjykatë në fillim të një gjyqi për mashtrim...

Shtatë ushqime të dëmshme për mëlçinë që duhet të largoni nga dieta juaj

Mëlçia është një nga organet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë. Është përgjegjëse për largimin e toksinave, nxit tretjen e ushqimit të...

U aksidentua për vdekje nga makineria e mishit/Flet shoqja e Lubjanës,ja pse iku në Greqi

Tronditëse ishte vdekja e Lubjana Baçevanit, shqiptares që humbi jetën në vendin e punës në Greqi, ku u aksidentua për vdekje nga makineria e...

Arsyet e tallavasë me “dosjet” e SPAK

Nga Ylli Pata Para disa ditësh, Roberto Saviano, shkrimtari dhe gazetari i njohur italian, trajtoi në emsionin e tij, një temë që e zbërtheu në...

Laert Haxhiu donte të eliminonte prokuroret, reagon Taulant Balla: Qeni që leh, s’të ha!

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, ka folur pas takimit në KLP, ku u diskutua për mbrojtjen e prokurorëve, pas dëshmisë së të penduarit të...

Lajme të tjera

Web TV