test

“Çmendet” moti, ky qytet pritet të përfshihet nga temperatura prej 45°C

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qyteti i Londrës së shpejti do të përballet me temperatura të larta prej 45 gradë Celsius në ditë të shumta gjatë gjithë vitit.

Mund të duket absurde, duke pasur parasysh klimën e butë dhe me shi (përgjithësisht të ftohtë) që karakterizon përgjithësisht Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë kjo është ajo që del nga një raport paraprak i cituar për The Guardian nga kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, i përfshirë aktualisht në Javën e Klimës në vazhdim që zhvillohet në qytetin e Nju Jorkut.

Ky është një samit klimatik me ekspertë ndërkombëtarë, gjatë të cilit do të diskutojmë evolucionin e ngrohjes globale, ndikimin e saj dhe çfarë mund të bëjmë për të frenuar pasojat më dramatike dhe të pakthyeshme të krizës klimatike.

Kryebashkiaku theksoi për Guardian se metropoli nuk është gati të përballet me temperatura të tilla, me ndërtesa dhe infrastrukturë të papërshtatshme për t’i bërë ballë valëve të tilla ekstreme të të nxehtit.

Edhe nëse raporti për të cilin ai flet i referohet së ardhmes së afërt, referenca e kryetarit të bashkisë është për valët e fundit të të nxehtit, veçanërishtatë të verës 2022 , gjatë së cilës u arritën temperatura të papara në Mbretërinë e Bashkuar.

Ishte në Londër që 40°C u tejkalua për herë të parë në korrik 2022, pak pas rekordit të së martës 19 korrik të regjistruar nga stacioni i monitorimit Coningsby (Lincolnshire), me 40.3°C.

Asnjëherë më parë kolona e Mërkurit nuk kishte arritur këto nivele në tokën e Albionit.

Por ky, siç tregojnë ekspertët, është vetëm fillimi, duke qenë se temperaturat mesatare vazhdojnë të rriten në mënyrë të rrezikshme vit pas viti, me rrezikun që së shpejti të arrijmë ngrohjen globale prej më shumë se 1.5°C mbi mesataren globale të epokës para- industriale.

Lexo edhe :  “Brenda ∄” – tekno klubi sekret i Kievit që ‘nuk ekziston’

Ky është pragu që i shqetëson shkencëtarët, pasi përtej tij hyjmë në një territor të paeksploruar me pasoja të pakthyeshme.

Shkrirja e akullnajave, përhapja e sëmundjeve tropikale, humbja e të korrave, zhdukjet masive, shembja e ekuilibrave ekologjikë, rritja e nivelit të detit, valët vdekjeprurëse të të nxehtit, migrimet në shkallë epokale, këto janë vetëm disa nga pasojat që kërcënojnë stabilitetin e të gjithë qytetërimit./   S.M

Të fundit

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Sokol Mëngjesi doli nga koma, reagon e motra: Sytë e tij u zgjuan nga një ëndërr e keqe

“U zgjua nga ëndrra e keqe” Avokati Sokol Mëngjesi  I cili ishtë në gjëndje kome prej 29 majit është zgjuar nga koma ndërsa vijon...

Zvicër/ 100 liderë botërorë mblidhen sot në përpjekje për planin e paqes në Ukrainë!

Njëqind delegacione do të marrin pjesë në Konferencën e Paqes për Ukrainën në Zvicër, duke përfshirë 57 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë...

Gëzim Baruti ngjall babanë e esseistikës Mishel dë Montenj me një shqipe të kulluar

Nga Shpendi Topollaj Emrin e Mishel dë Montenjit e kam dëgjuar së pari falë një rastësie fatkeqe. Ishte koha e çmendurisë komuniste, kur pushteti diktatorial...

Lajme të tjera

Web TV