Beleri “molla e sherrit”/ Ja pse e mbron Micotaqis

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çështja Beleri është kthyer sërish në fokus të debateve. Kësaj here ish-kreu i SHISH-it Fatos Klosi i ftuar në një emision televiziv foli për çështjen e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës. Klosi u shpreh se grekët kanë dorë në emërimin e Belerit. Zoti Klosi tregoi arsyet se përse kryeministri grek Micotaqis po e mbron Belerin, edhe pse ky e fundit i çnderon grekët.

“Deklaratat e Micotaqisit se do na frenojnë integrimin, do na presin fondet, do vendosin veton, në fakt janë të tepërta. Unë jam i sigurt se në emërimin e Belerit kanë dorë dhe grekët, jo vetëm Dulja. Por pse? Nëse do vinte një grek serioz, asgjë nuk do ndodhte, ai do bënte detyrën e kryetarit të bashkisë dhe nuk do t’u shërbente për asgjë. Ndërsa Belerit, greket mund t’i kërkojnë çfarë të duan, është i tyri, e vunë ata. Ja pse u vu Beleri! Jo se nuk kanë grekët të tjerë, por nuk kanë si Beleri, që është edhe i inkriminuar tek ata. Ai është akoma më i bindur ndaj grekëve dhe e ka treguar që nuk e çan fort kokën. Nga kjo pikëpamje them që Belerin nuk duhet ta pranonin shqiptarët.

Shqiptarët në ketë rast janë Berisha dhe Meta, se ata janë të rëndësishëm. Po t’i thoshin ata Dules të vinte një tjetër kandidat, sigurisht që ai do detyrohej të vendoste një tjetër. Dulja është bishti i kavallit, ka vetëm një bashki dhe atë me brekë nëpër këmbë e mori me 19 vota. Beleri si figurë grekët i çnderon, se ka shumë gjynahe ai njeri. Por ata po e mbrojnë fort. Qëndrimin e Micotaqisit e shoh si një qëndrim për të arritur një rezultat. Nuk ka hallin e Belerit ai.”, u shpreh Klosi.

Të fundit

Çfarë po ndodh sot në Shqipëri?

Nga Spartak Ngjela I. Kur e vjetra kërkon të kthehet në pushtet, shoqërisht kjo është një komedi. Sot në Shqipëri janë dy...

BE arrin marrëveshjen historike, Inteligjenca Artificiale do të rregullohet me ligj

Shtetet anëtare të Unionit dhe Parlamenti Evropian kanë arritur një marrëveshje paraprake mbi "Aktin e Inteligjencës Artificiale". Kjo është tentativa e parë në botë për...

Ne socialistët ndajmë suksesin, por përgjegjësitë janë individuale

Nga Elisa Spiropali Shqipëria ka ngut. Ngut për të jetuar. Ngut për të ndryshuar e ndërtuar. Ngut për t’u përmirësuar e për t’u bërë vendi...

“Hapi dyert për 400 mijë njerëz”/ BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për Nobel

Media prestigjoze thotë se qyteti po përdor historinë dhe mikëpritjen për të joshur turistët Qyteti i Kukësit bëri bujë në mbarë botën kur në vitin...

Pse ushqimet kanë shije tjetër në avion?

Fluturimi ndryshon perceptimin tonë për shijet e ushqimit për shkak të faktorëve të ndryshëm: 1. Temperaturat e ftohta në aeroplanë e zbehin aftësinë tonë për...

Lajme të tjera

Web TV