test

Rama i bën thirrje BE-së nga Berlini: Të përshpejtohet integrimi i Ballkanit Perëndimor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në forumin e ri ndërkombëtar “Berlin Global Dialogue” nga ku bëri thirrje për përshpejtimin e procesit të integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

“Ballkani Perëndimor ka një histori të vështirë, por është në zemër të Europës. Ka pasur një histori që i ka mësuar shumë lidhur me lojtarët e mëdhenj.

Edhe kur të tjerët nuk e njihnin, është më shumë i ndikuar nga komuniteti atlantik, ndërkohë në vendet e tjera kemi më shumë ndikim rus.

Kjo duhet zbutur plotësisht duke ndikuar më shumë Ballkanin Perëndimor.

Ajo çfarë Shqipëria mund ti sjellë BE, mendoj që jemi shumë të vegjël për sjellë dallimin, po mendoj se jemi vlerë NETO sa i takon paqes dhe sigurisë,” – u shpreh Rama.

Ndër të tjera, kryeministri tha se synojnë që brenda vitit 2030 të jenë eksportues neto të energjisë./   S.M

Të fundit

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lajme të tjera

Web TV