Tirana organizatore e konferencës botërore për informim/ Veliaj: Informacioni ka armiq…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për Kryebashkiakun Erion Veliaj, Bashkia e Tiranës ka qenë gjithnjë e hapur për qasje në informacion ndaj kujtdo që e ushtron këtë të drejtë, pavarësisht armiqëve që abuzojnë dhe e përdorin informacionin e siguruar për qëllime personale

“Qasja e lirë në informacion nuk është privilegj, është domosdoshmëri për një shoqëri. A ka armiq e drejta e informacionit?
Patjetër! Nëse shikoni çfarë ndodhi me Iranin, ju kuptoni që po, sot të dhënat janë vulnerabël” tha Veliaj

Lidhur me këtë temë, Veliaj nuk nguroi të shënjestrojë edhe parti politike, pa përmendur emra, të cilat sipas tij i duan të dhënat për të shantazhuar biznese të ndryshme.

“Asnjë prej nesh nuk është naiv, kur një parti politike kërkon lejet e ndërtimit e kur ti e di fare mirë se ato janë vetëm “certifikata” gjobëvënieje për ndërtuesit.

Ka  personazhe politikë që jetojnë vetëm duke marrë informacion nga shteti se ku janë lejet e ndërtimeve dhe duke thirrur disa media prapë problematike, për t’i vendosur gjobë atij ndërtuesi, për të mbajtur me financa partinë e tyre” tha Erion Veliaj

Në fjalën e tij Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi, kërkoi ndihmë nga Bashkia e Tiranës për organizimin e Konferencës së 15-të Botërore të Komisionerëve për të Drejtën për Informim./   S.M

Të fundit

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më...

Ronela Hajati flet për përvojën në Eurovision: Më lanë në mes të 4 rrugëve

Ronela Hajati, e ftuar në “Më lër të flas”, ka folur për eksperiencën e saj në Eurovision dhe u shpreh se pavarësisht dëshirës së...

Lajme të tjera

Web TV