test

“Dialogu të vazhdojë”, Lajçak nuk kërkon sanksione për Serbinë/ Të hiqen masat e Kosovës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka deklaruar se vrasja e Afrim Bunjakut dhe sulmi ndaj policisë së Kosovës nuk ishin një ngjarje aksidentale, siç kishte pretenduar më herët ish nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiç që ishte i përfshirë në këtë sulm terrorist.

Nga forumi i sigurisë 2BS që po mbahet në Budva të Malit të Zi, Lajçak u shpreh se dialogu duhet të vijojë.

“24 shtatori nuk ishte aksident. Ishte gjë e tmerrshme që ndodhi dhe duhet të hetohet siç duhet. Fakti është se shumë gjëra kanë ndryshuar dhe do të ketë ndikim në vazhdimin e dialogut në shumë aspekte por ka një gjë që nuk ka ndryshuar dhe nuk do të ndryshojë është se normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi kërkon një marrëveshje, që nënkupton kompromis, që mund ta arrijmë vetëm përmes dialogut.”, tha ai.
I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi deklaroi se masat ndëshkuese që janë vënë nga Unioni 27- anëtarësh ndaj Kosovës mund të hiqen së shpejti, dhe se vetë ai e mbështet këtë ide.

“Në kushtet dhe rrethanat aktuale ku jemi nuk është diçka e mire që Kosova është nën sanksionet e marra nga Bashkimi Europian ndaj saj. Heqja e sanksioneve është një mundësi që ekziston dhe unë personalisht do ta mbështes.”, theksoi ai.

Miroslav Lajçak i është përgjigjur edhe akuzave të bëra tre javë më parë nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili u shpreh se Ii dërguari i Bashkimit Europian u tregua i njëanshëm në procesin e dialogut.

Lajçak deklaroi se Kurtit nuk i pëlqeu mesazhi dhe kjo ka qenë arsyeja përse ai sulmoi të Dërguarin e Bashkimit Europian për dialogun mes palëve. Emisari i BE ritheksoi se dialogu është e vetmja mënyrë për shtensionim të situatës dhe anëtarësim të Kosovës dhe Serbisë në Bashkimin Europian./

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV