Euro “rrëzon” eksportet/ Bien me 9% gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eksportet shqiptare kanë vijuar që të pësojnë rënie. Ndikim në këtë situatë ka dhënë dobësimi i euros por njëkohësisht edhe çmimet në tregjet ndërkombëtare për disa kategori si metalet apo mineralet.

INSTAT ka publikuar raportin në bazë të cilit rezulton se gjatë periudhës janar- gusht 2023 eksportet e mallrave arritën vlerën 333 mld lekë, duke u ulur me 9 % krahasuar me një vit më parë.
Nëse bëjmë një krahasim me bazë mujore në Shtator 2023 eksportet e mallrave arritën vlerën 34 mld lekë, duke u ulur me 12,8 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Por nëse vlerësojmë peshën e eksporteve mmidis muajit gusht e shtator vërehet një përmirësim I tregtisë Made in Albania e cila u rrit me 22,2 %.

Nengrupet që kanë ndikuar negativisht në uljen vjetore të eksporteve, janë: “Materiale ndërtimi dhe metale” me 7,2 pikë përqindje, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” me 1,5% e ndjekur nga “Tekstile dhe këpucë”.

Deficiti tregtar arriti vlerën 317 mld lekë, duke u ulur me 3,6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2022./   S.M

Të fundit

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Grupi i zjarrit

Nga Artur Ajazi Dogjën goma, hodhën molotovë, tym e flakë qendra e Tiranës, smog dhe ndotje alarmante, dhe sërish kërkonin nga Policia e Shtetit “mos...

Lajme të tjera

Web TV