test

Hidhet në qarkullim seria e kartëmonedhave 1949

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banka e Shqipërisë ka hedhur në qarkullim serinë e kartëmonedhave të vitit 1949.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Banka e Shqipërisë, e cila sjell edhe pak histori për daljen nga qarkullimi të këtyre kartëmonedhave.

Në deklaratë thuhet se kartmonedhat u ndryshuan për shkak të politikave për të shmangur rrezikun e dëmtimit të ekonomisë pas shkëputjes së marrëdhënieve të Shqipërisë me Jugosllavinë.

“Hidhet në qarkullim seria e kartëmonedhave 1949

Në nëntor të vitit 1948, pas shkëputjes me Jugosllavinë, Partia Komuniste e Shqipërisë mblodhi kongresin e saj të parë, në të cilin u rishqyrtua modeli ekonomik shqiptar, për t’iu përshtatur krejtësisht atij të Bashkimit Sovjetik.

Hidhet në qarkullim seria e kartëmonedhave 1949

Në këtë klimë, Banka e Shtetit Shqiptar kishte për detyrë të shmangte rreziqet që mund të lindnin nga fakti se monedha shqiptare në qarkullim ishte shtypur në Jugosllavi. Për këtë arsye, me porosi të qeverisë, ajo mori masa për shtypjen e monedhës së re në Bashkimin Sovjetik. Në kuadër të këtyre masave, në tetor të vitit 1949, u shpall reforma e tretë monetare, e cila përfaqësonte thjesht një zëvendësim fizik të monedhave të vitit 1947, pa asnjë kufi dhe në raportin 1 me 1.

Më 17 tetor 1949, në vend filluan të qarkullojnë kartëmonedhat e reja në të njëjtat prerje si ato të vitit 1947, por me pamje të ndryshuar. Ndërkohë, monedhat metalike në qarkullim vijuan të mbeten ato të vitit 1947: ½ Leku, 1 Lek, 2 Lekë dhe 5 Lekë.

Këto kartëmonedha dhe monedha i gjeni në shitje në Dyqanin e Muzeut të Bankës së Shqipërisë”, thuhet në deklaratën e Bankës së Shqipërisë./I.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV