Gratë rrisin gjasat për arritjen e marrëveshjeve të paqes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse gratë përfshihen në proceset e paqes, gjasat për të arritur një marrëveshje janë shumë më të larta.

Kjo është arsyeja pse 23 vjet më parë, më 25 tetor te vitit 2000, OKB-ja miratoi Deklaratën për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, e cila synon të përmirësojë mbrojtjen e grave dhe vajzave gjatë konflikteve dhe të njohë udhëheqjen dhe rolin e tyre në proceset e paqes.

Sot, OKB-ja deklaron se mbi 600 milionë gra jetojnë në vende të prekura nga konflikti dhe se bota po përballet me nivele të paprecedentë të vuajtjeve njerëzore që kanë një ndikim shkatërrues mbi gratë, roli i tyre në parandalimin e konflikteve dhe ruajtjen e paqes nuk ka qenë kurrë më vendimtar.

Të dhënat më të fundit tregojnë se gratë përfaqësojnë vetëm 16% të delegacioneve nga palët në konflikt në proceset e paqes të udhëhequra ose të bashkëdrejtuara nga OKB-ja, nga 19% në 2021 dhe 23% në 2020.

“Ne kemi nevojë për një ndryshim paradigme që sjell barazi të vërtetë. Demokracia e plotë kërkon pjesëmarrjen e barabartë të grave në të gjitha proceset e saj”, tha OKB-ja.

Dhe ndërsa përfaqësimi i femrave në udhëheqjen e qeverisë është përmirësuar vitet e fundit në krahasim me dekadën e mëparshme, numrat janë ende shumë të ulëta për të arritur barazinë.

Një studim i fundit i OKB-së tregoi se 58% e të rinjve të moshës 16-19 vjeç besojnë se burrat janë udhëheqës politikë më të mirë se gratë./   S.M

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV