Inteligjenca artificiale mund të ndihmojë mjekët të trajtojnë të plagosurit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inteligjenca artificiale (AI) mund të ndihmojë mjekët në spitalet ukrainase të trajtojnë të plagosurit e luftës: janë të bindur studiuesit nga Universiteti Kombëtar i Radioelektronikës në Kharkiv, të cilët së bashku me disa kolegë nga Universiteti i Warwick (Mbretëria e Bashkuar) po zhvillojnë një sistem të bazuar në AI, të aftë për të analizimi i skanimeve CT të plagëve të shrapnelit, përcaktimi i vendndodhjes së tyre në trup, lloji i materialit dhe përcaktimi i nivelit të urgjencës së çdo ndërhyrjeje.

VËSHTIRËSITË AKTUALE. Më shumë se një vit pas shpërthimit të luftës ruso-ukrainase , mjekët po trajtojnë deri në tre dëmtime të reja të shrapnelit në ditë: vështirësia më e madhe është identifikimi i fragmenteve më të vogla se 5 mm dhe nxjerrja e sigurt e atyre që gjenden pranë arterieve.

Ky model i ri do t’i ndihmonte mjekët të vlerësojnë shpejt nivelin e ashpërsisë së pacientëve, duke i lejuar ata të marrin vendimin më të mirë në kohën më të shkurtër të mundshme.

TRAJNIMI I AI. Për të përcaktuar shkallën e ashpërsisë së plagës, AI duhet së pari të mësojë të përcaktojë se çfarë lloj materiali shkakton plagët. Studiuesit fillimisht kryen teste në indet e derrit, të cilat janë të ngjashme me ato njerëzore.

Megjithatë, kjo metodë nuk dha rezultatet e dëshiruara: për këtë arsye studiuesit ukrainas iu drejtuan kolegëve britanikë nga Universiteti i Warwick, të cilët specializohen në modele të printimit 3D të pjesëve të ndryshme të trupit të njeriut, të cilat imitojnë densitetin e tyre duke përdorur materiale polimerike.

Pasi të kenë futur copa metali, druri ose qelqi (për të imituar copat që do të godasin trupat e ushtarëve), këto modele do të çohen në Ukrainë për të krijuar skanime CT dhe për të marrë imazhet e nevojshme për të trajnuar inteligjencën artificiale.

Lexo edhe :  Aleati i Putinit "shuplakë" Macronit: Po përpiqet të ndezë Luftën e Tretë Botërore

NJË NDIHMË E VLEFSHME PËR MJEKËT. “Në skenarin më të mirë, inteligjenca artificiale do të jetë në gjendje të parashikojë me saktësi 100% trajtimin e nevojshëm për pacientin, nëse ai është në një situatë kritike, nëse ka nevojë për operacion urgjent apo mund të presë,” shpjegon Greg Gibbons nga Universiteti i Warwick.

Një sistem i këtij lloji do të ishte një ndihmë e madhe për sistemin e kujdesit shëndetësor ukrainas: “Këto modele të inteligjencës artificiale do të ndihmojnë në uljen e kohës së trajtimit dhe shpëtimin e jetëve njerëzore, sepse në rastin e lëndimeve potencialisht fatale është thelbësore që të ketë përgjigje të shpejta”, përfundon Naeem.

Ramzan, një nga studiuesit, duke folur për New Scientist ./  Përshtatur nga Focus.it   S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV