Cilat janë zonat më të sigurta të botës për t’u vizituar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Cilat janë zonat më të sigurta të botës për t’u vizituar, më pak luftarake dhe me më pak incidente të dhunshme? Përgjigja qëndron në të dhënat e Indeksit Global të Paqes 2016 , një renditje e kombeve të tokës bazuar në një kriter të “paqes”.

Harta interaktive e zhvilluar nga Visions of Humanity , një iniciativë e Institutit për Ekonominë dhe Paqen , përfshin 163 vende (99.7% e popullsisë së botës, me Palestinën që shfaqet këtë vit për herë të parë), të renditura sipas 23 kritereve si ndikimi i terrorizmi, perceptimi i krimit, paqëndrueshmëria politike, luftërat, shpenzimet ushtarake. Rezultati është një pikë, “Gjendja e Paqes” në një shkallë nga 1 deri në 5, duke filluar nga “shumë e lartë” në “shumë të ulët” (d.m.th. nga shumë e sigurt në aspak e sigurt).

Islanda, në vendin e parë. © vizioni i njerëzimit

NE PAQE. Në krye të renditjes gjejmë Islandën (niveli i paqes: 1.192), Danimarka (1.246) dhe Austria (1.278). E ndjekur nga Zelanda e Re, Portugalia, Çekia dhe Zvicra “klasike”, Kanadaja, Japonia, me Slloveninë në pozitën e dhjetë.

Përshtatur nga Focus.it   S.M

Të fundit

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Lajme të tjera

Web TV