Niveli i ri i kursit, Leku forcon pozitën ndaj Euros

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Monedha europiane ka qëndruar në të njëtin nivel përgjatë të gjithë muajit tetor.

Mesa duket kjo mund të jetë një balancë e re e kursit të këmbimit midis euros dhe lekut.Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë vërehet se që prej 2 tetorit euro nuk ka tejkaluar nivelin e 105 lekëve duke pësuar luhatje minimale.

Më herët Banka e Shqipërisë ka theksuar se nuk do të kemi më rikthim të kursit të këmbimit të euros mbi 120 lekë dhe se do të vendosej një balancë e re në këmbim. ky rezulton niveli më i ulët i regjistruar që prej gushtit.

Në fund të këtij muaji euro pësoi një forcim të menjëhershëm duke u këmbyer me mbi 110 lekë.

Të dhënat e kursit të këmbimit të Bankës Qendrore tregojnë ndër të tjera se edhe muaji tetor po konfirmon pozitat e forta të Lekut në kursin e këmbimit valuator pasi edhe pse periudha e pikut e sezonit turistik ka kaluar, monedha europiane nuk ka arritur të pësoj një forcim të qëndrueshëm.

Kjo shpjegohet me faktin se efekti i turizmit në kursin e këmbimit tashmë është më i zgjatur në kohë. Numri rekord i turistëve të huaj këtë vit ka bërë që valuta në tregun shqiptar të vijoj të mbetet e lartë.

Banka e Shqipërisë ka tërhequrderi më tani rreth 210 milion euro për efekt të rezervës por edhe për të ulur nivelin e qarkullimit të monedhës europinae në vend.

Në total blerja e valutës për këtë vit parashikohet që të arrijë në total në 300 mln euro./ S.M

Të fundit

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw...

Vrasja e “Pushit”, pse dyshonte nëna e viktimës te dy shokët e tij. Dëshmitë

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në shkurt të vitit 2009, kur...

Masat për turizmin në Shkodër/ Autoritetet dhe operatorët kërkuan ndalimin e punimeve

Masat e marra për sezonin turistik, bënë bashkë drejtuesit vendor në qarkun e Shkodrës. Në fokus ishte zbatimi i ligjit dhe rregullores së re për ndalimin e...

Berisha: Sokol Mëngjesi u godit nga një grup kriminal! Qëllimi ishte eliminimi i tij

Ish-kryeministri Sali Berisha, në fjalën e tij nga ballkoni i banesës, ku ndodhet në “arrest shtëpie” tha përpara simpatizantëve të tij se Sokol Mëngjesi...

E quajti Princeshë Dianën miken e saj të mirë, deklarata e Nicki Minaj zemëron britanikët

Asnjë nga fansat e Nicki Minaj që ndodheshin në Birmingham të Anglisë, nuk prisnin që reperja të bënte homazhe për Princeshën Diana. Këngëtarja 41-vjeçare ishte në...

Lajme të tjera

Web TV