Planet e pensionit, ja vendet që kryesojnë listën e skemave më të forta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Udhëtimi në vende të largëta, dhe hobi të reja mund të jenë disa nga aktivitetet që njerëzit do të dëshironin të bënin pasi dalin në pension.

Megjithatë, shumë shpesh, pensionistët nuk kanë burime për të mbështetur veten, e jo më të përmbushin dëshirat e tyre. Shqetësimet e vazhdueshme ekonomike, si inflacioni më i lartë dhe normat e interesit, shtojnë problemet për këta individë.

Holanda, shënoi nivelet të lartat në një renditje të fundit, e ndjekur nga Islanda, Danimarka dhe Izraeli. Këto vende kanë disa nga sistemet më të forta të pensioneve, sipas Indeksit Global të Pensionit nga Instituti CFA për vitin 2023.

Ndërsa nota për SHBA-në ishte ‘C+’, duke e vendosur vendin në vendin e 22-të në listë. Në fakt, sipas CNBC, vende si Kazakistani, Kolumbia, Franca dhe Spanja morën të njëjtën notë.

Ka “disa tipare të mira” në sistemet e tyre të pensioneve, por gjithashtu “risqe” dhe “mangësi” që mund të ndikojnë në efektivitetin dhe qëndrueshmërinë e tyre afatgjatë nëse nuk trajtohen, thuhet në sondazh.

Analiza bazohet në më shumë se 50 faktorë, duke filluar nga mbështetja dhe përfitimet e qeverisë tek zhvillimi ekonomik lokal e deri te lehtësitë dhe komunikimi.

Në raport janë vlerësuar gjithsej 47 skema të ndryshme pensionesh. Ata të gjithë funksionojnë në rrethana dhe kontekste të ndryshme dhe disa të dhëna mund të jenë të vështira për t’u krahasuar, vë në dukje raporti, kështu që sistemet me rezultate paksa të ndryshme shpesh janë të barabarta./   S.M

Të fundit

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

Lajme të tjera

Web TV