Humb jetën personi i dytë që i’u transplantua zemra e derrit gjashtë javë më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lorenz Faucett, personi i dytë që mori transplantin e zemrës së derrit, vdiq më pak se gjashtë javë pas këtij operacioni eksperimental, njoftuan mjekët e tij në shtetin amerikan të Maryland.

Faucett, 58 vjeç, vuante nga zemra dhe nuk konsiderohej një kandidat i mirë për një transplant tradicional të zemrës, kështu që më 20 shtator ai mori një zemër derri të modifikuar gjenetikisht.

Sipas Universitetit të Mjekësisë në Maryland, në muajin e parë zemra dukej e shëndetshme, por në ditët e fundit u vërejtën shenja të refuzimit të organit të transplantuar. Faucet vdiq të hënën, raporton AP.

Ndërsa, vitin e kaluar, një ekip nga Maryland kreu transplantin e parë të zemrës në botë nga një derr i modifikuar gjenetikisht në një njeri që po vdiste, David Bennett. Ky i fundit mbijetoi vetëm dy muaj./I.S

Të fundit

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV