Vuçiç shpall datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka shpallur sot zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare për 17 dhjetor.

“Ju uroj zgjedhje të gëzuara, jetojmë në kohë të vështirë për të gjithë botën, në një kohë sfidash globale, luftërash dhe konfliktesh. Në një kohë në të cilën është e nevojshme që të gjithë të jemi të bashkuar në luftën për të ruajtur interesat jetike të Republikës së Serbisë, në një kohë në të cilën do të jemi nën presion të madh si për shkak të marrëdhënieve me Kosovën ashtu edhe për çështje të tjera rajonale dhe botërore”, tha presidenti i Serbisë.

Siç shtoi ai, është shumë e rëndësishme për Serbinë të ruajë paqen dhe stabilitetin, por edhe të ruajë kohezionin e brendshëm, “të tregojë gjithë demokracinë”.

“Unë do të thosha se kjo fushatë është një mundësi për t’u prezantuar qytetarëve në mënyrë të qytetëruar ide të ndryshme, programe të ndryshme, politika të ndryshme që duhet të konkurrojnë, por që kurrë dhe për asnjë moment nuk do të kërcënojnë interesat tona jetike, shtetërore, kombëtare dhe popullore”, shtoi Vuçiç.

“Dëshiroj që të gjitha këto ta bëjnë në mënyrë demokratike dhe civilizuese dhe për qytetarët e Serbisë është e rëndësishme që të fitojnë më të mirët, të fitojnë programet dhe idetë më të mira. Jam i bindur se me këto zgjedhje po e forcojmë demokracinë në vendin tonë. Serbia dhe në të njëjtën kohë sigurimi i një rruge të sigurt drejt së ardhmes për fëmijët tanë dhe vendin tonë, Rroftë Serbia”, tha Vuçiç./e.t

Të fundit

BRICS do të lëshojë një monedhë të vetme të ngjashme me Euron

Aleanca BRICS po kërkon të punojë për një monedhë alternative për të përballuar dollarin amerikan. Blloku po përpunon disa opsione...

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërron jetë këngëtarja virale në TikTok

E njohur me emrin e saj artistik Cat Janice, këngëtarja 31-vjeçare dhe nënë e një djali 7-vjeçar, ka vdekur pas një beteje me kanc*rin. Familja...

Parlamenti Evropian miraton rezolutën për procesin e zgjerimit të BE, si u ndanë votat

Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky proces të...

Botohet një herë në katër vite çdo datë 29 shkurt, ja cila është gazeta e veçantë

Ekziston një gazetë në botë që botohet 1 herë në 4 vite dhe ajo gjendet në Francë. Gazeta satirike “La Bougie du Sapeur” ka dalë...

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”, madje në të shumtën e...

Lajme të tjera

Web TV