test

Riaktivizohet Etna, një nga vullkanet më aktivë në Itali dhe në Evrop

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

ITALI– Etna, një nga vullkanet aktive në Italinë jugore ka nxjerrë hi dhe lavë.  Mali Etna, lartësia e të cilit është rreth 3.300 metra në ishullin e Sicilisë, filloi të lëshojë hi dhe llavë mbrëmë.

Në deklaratën e Institutit Kombëtar Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV) për qytetin e Catania-s, bëhet e ditur se ka pasur rrjedhje të fuqishme llave nga krateri në juglindje të Etna-s dhe hiri arriti një lartësi prej përafërsisht 4500 metra.

Në lajmet në mediat italiane theksohet se rrjedha e llavës në Etna mund të shihej nga kilometra larg dhe se për avionët që kalonin nëpër rajon u dha një paralajmërim me kod të kuq për shkak të aktivitetit vullkanik.

Shumë rrugë dhe automjete janë mbuluar me hi në vendbanimet përreth vullkanit, si qyteza Zafferana. Etna është vullkani më i lartë aktiv në Evropën kontinentale. /O.S

Të fundit

Rotacion masiv te Spanja, De La Fuente provon lojtarë ndaj Shqipërisë

Spanja do të përballet me Shqipërinë të hënën në orën 21.00, në ndeshjen e vlefshme për Europianin. Nëse për...

Media gjermane “BILD”: Zbuloni gjithçka rreth kulturës së vendit mesdhetar, Shqipërisë

Thesare historike, peizazhe idilike, vende fetare: Shqipëria ka gjithçka për të ofruar, shkruan Emily Pradel në një artikull të botuar në të përditshmen gjermane...

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi tingëllon idea më e mirë...

Do të jetë pjesë e një edicioni të ri? Ja çfarë zbulon Egla Ceno

Finalja e emisionit më të përfolur shqiptar momentalisht, “Big Brother VIP 3” dhe rrugëtimit të pesë finalistëve u mbajt me 25 Maj në Top...

Poeti Agim Doçi pëson hemoragji cerebraleWe

Kompozitori dhe tekstshkruesi, Agim Doci ka pësuar hemorragji cerebrale, ku për pasojë është shtruar në Shërbimin Neurovaskular. Doçi u referua në QSUT nga Spitali Bashkiak...

Lajme të tjera

Web TV