test

Ushqime të ndaluara në shumë vende të botës, dhe pse në të tjera janë më të preferuarat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë ushqime që ne pëlqejnë ose me te cilat jemi mësuar mund të jenë të ndaluara në disa vende të caktuara, teksa çdo shtet ka rregullat e veta për ingredientët që lejon ose jo në produketet e tij.

Prandaj megjithëse duket e çuditshme, në disa raste sapo kalon kufirin, ushqimi yt i preferuar mund të jetë ilegal, thuhet në një artikull të rrjetit Investing.com.

Arsyeja për këtë është mungesa e etikës në konsumin e disa ushqimeve apo dhe ingredientët toksikë që përdoren për ruajtjen apo jetëgjatësinë e tyre.

Megjithëse shumë ushqime sjellin të ardhura për kompanitë, kjo nuk ka ndaluar vendet të vendosin kufizime dhe ligje kundër konsumit të lëndëve toksike.

Kështu për shembull prodhuesit e produktit të mëngjesit për fëmijë ‘Fruit Loops’ mburren me shitje prej $270 milionë në të gjithë botën, edhe pse janë të ndaluar në shumicën e vendeve evropiane, prej sasisë së sheqerit dhe ingredientëve të përpunuar pa vlera ushqyese.

Në Singapor dalohet çamçakëzi në ambjentet e hapura publike kështu që ata që duan të përmirësojnë frymën, duhet të gjejnë zgjedhje të tjera si larës goje ose diçka tjetër për të pertypur

Hamburgerët e papjekur mirë janë të ndaluar në Britani dhe në disa shtete të Zelandës së Re megjithëse grupi ‘Burger King’ raportonte shitje prej $6 miliardë në vitin 2020.

Gatimi tyre nën masën mesatare është i ndaluar në disa vende prej nivelit të lartë të bakterieve që mund të përmbajnë.

Sufllaqet ose ‘kebabët’ janë të ndaluara në Venecia, ku ushqimet e shpejta të cilësisë së ulët konsiderohet se dëmtojnë imazhin e qytetit bregdetar.

Sufllaqet janë të lira e të thjeshta, dhe nëse i shton shumë salcë nuk kuptohet fare çfarë mishi je duke ngrëne, shkriuan me ironi rrjeti Inversting.com

Por këtë nuk mund ta bësh në Venecia dhe disa qendra të tjera qytetesh turistike, tashme të lodhur me pamjen e konsumit të pakontrolluar të ushqimeve në rrugë.

Sheqerkat zbukuruese amerikane Sprinkles, janë të ndaluara në Britaninë e Madhe megjithëse copëzat shumë ngjyrëshe shihesh shpesh mbi akullore, petulla ose ëmbëlsira.

Lexo edhe :  Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Arsyeja për këtë përmbajtja e kimikatit ‘eritrozin’, e njohur ndryshe si FD&C Red 3, dhe ka lidhje me hiperkativitetin te fëmijët qe e konsumojnë.

Eritrozina ndalohet të përdoren në Britani në ushqime si kokteile, dekorime të vezëve të Pashkëve, e të tjera.

Buka e bardhë amerikane ndalohet të konsumohet në Britani, Kanada, Peru e vende të tjera.

Kjo për arsye të përmbajtjes së kimikatit ‘bromat potasiumi’ që ndihmon në fryrjen e saj dhe ngjyrimin e bardhë gjatë pjekjes.

Kimikati është lidhur në shumë vende me dëmtime të veshkave dhe sistemit nervor, dhe dyshohet si shkaktar i kancerit.

Farat e sojës janë të ndaluara në Austri, Hungari, Bullgari, Greqi e Luksemburg, për arsye se janë të modifikuara gjenetikisht, edhe pse shitja e tyre arrin në 130 miliardë në vit në të gjithë botën.

Prej rritjes së kerkesës për produkte te sojës fermerët amerikanë kanë modifikuar faren për rritjen e masës se saj dhe përshpejtimin e pjekjes.

Por prej rrezikut të shkaktimit të kancerit kimikatet që përdoren për modifikimin gjenetik të sojës janë ndaluar në shumicën e vendeve të Bashkimit Evropian.

Mishi i derrit nga SHBA është i ndaluar në Rusi, Kinë, Bashkimin Evropian e të tjerë, ndërsa shitjet e tij në botë kalojnë $7.7 miliardë në vit.

Derrat e kultivuar në SHBA arrijnë masa gjigante prej kimikateve që u japin në ushqimin e tyre, prandaj nuk lejohet të shiten në rreth 150 shtete.

Ractopamina e përdorur te derrat ka efekte nëse konsumohet nga njerëzit që ndikojnë te sjellja e femijeve, hiperaktiviteti, si dhe ritmet e zemrës e problemet kardiovaskualre.

Puretë e gatshme të patateve janë të ndaluara në Japoni, Australi, Bashkimin Evropian e Britani prej përmbajtjes së kimikatit BHA

Butylated Hydroxyanisole (BHA), është përbësi kimik që bënë të ruajë produktet e paketuara dhe përdoret në shumë artikuj të tjerë.

BHA është një kacinogjen i mundshëm te njerëzit dhe është ndaluar në shumë vende të botës, duke përfshirë BE.

Ndërkohë, megjithese supa me krahë peshkaqeni shërbehet në vende të Azisë e Kinës, ajo është ndaluar në Evropë për arsye se mijëra peshkaqenë vriten në gjuetinë ilegalë të oqeane./O.S

Të fundit

Ilir Meta konfirmon ndarjen nga Monika Kryemadhi: Është ish-bashkëshortja ime

Ish-presidenti Ilir Meta, gjatë një interviste të dhënë për emisionin ‘Çim Peka Live’ në SyriTv, ka bërë një deklaratë...

Të njohurat dhe të panjohura e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un thanë se partneriteti i ri strategjik mes dy vendeve shënon përparim,...

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit sot kemi vetëm një Parti...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Lajme të tjera

Web TV