Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

Syzet “inteligjente” do t’i ndihmojnë të verbërit të njohin objektet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Syzet inteligjente lidhin objekte të caktuara me riprodhimin e një zhurme të caktuar: një revolucion teknologjik për të lehtësuar jetën për të verbrit.

 

Një shpikje e re mbërrin nga Australia për të përmirësuar jetën e njerëzve të verbër. Shkencëtarët në Universitetin e Teknologjisë në Sidnej kanë projektuar një palë syze inteligjente të afta të njohin objekte të caktuara dhe t’i lidhin ato me zhurma specifike kur ato hyjnë në fushën e mundshme të shikimit të përdoruesit. Qëllimi është të ofrohet ndihmë e vlefshme për gjetjen e gjërave në një kohë të shkurtër, duke e bërë më të lehtë për t’i kuptuar ato.

Për të krijuar shpikjen e tyre, inxhinierët përdorën një palë syze realiteti të shtuar , të pajisura me dy kamera të përparme dhe po aq altoparlantë të integruar. Më pas ata programuan një aplikacion për telefonat inteligjentë që përdor inteligjencën artificiale për t’i bërë syzet të afta të identifikojnë objektet e zgjedhura, falë atribuimit të tingujve specifikë: shushurima e një faqeje që kthehet për të identifikuar një libër , zhurma e një filxhani kur vendoset . në një tavolinë, kërcitja e dy gotave për të njohur një shishe dhe, për një tas , zhurma e prodhuar nga një kapak i vendosur mbi të.

 Syzet inteligjente AT , ose “Syzet e zgjuara me Asistencë Teknologjike”, u testuan falë një eksperimenti në të cilin morën pjesë katërmbëdhjetë persona. Gjysma nuk kishin probleme me shikimin dhe ishin të lidhura me sytë gjatë testit, ndërsa gjysma tjetër ishin individë me shkallë të ndryshme të perceptimit të dritës.

 Falë zhurmës së lëshuar nga syzet në afërsi të katër objekteve për të cilat ishin konfiguruar, të dy grupet kanë mundur t’i lokalizojnë shpejt dhe t’i mbledhin, përkatësisht në 73% dhe 81% të rasteve. Studiuesit prisnin një rezultat të këtij lloji, pra me një disavantazh të vogël për “shikuesit”, të cilëve do t’u duhej më shumë kohë për t’u përshtatur me “humbjen” e shqisave.

Lexo edhe :  Simptoma e papritur që shkaktohet për shkak të vapës ekstreme

SI DELFINËT DHE LAKURIQËT E NATËS. Ajo që frymëzoi ekipin e shkencëtarëve në prodhimin e syzeve inteligjente ishte një studim i Universitetit Britanik të Durhamit mbi ekolokimin tek qeniet njerëzore, pra mbi mundësinë që disa individë pa shikim të mësojnë të lëvizin duke perceptuar jehonën e kthimit të zhurmave që kërcejnë. jashtë sipërfaqeve në afërsi të tyre, ashtu siç bëjnë kafshët si lakuriqët e natës ose delfinët . “Ne donim të ndihmonim të verbrit të lundrojnë më rrjedhshëm”, tha Dr. Howe Zhu, kreu i hulumtimit, qëllimi afatmesëm i të cilit është të rrisë ndjeshëm numrin e objekteve të dallueshme nga syzet inteligjente.  Përshtatur nga Fokus.it /O.S

Të fundit

Siguria në plazhe/ Bllokohen 34 mjete lundruese në Shëngjin, Durrës, Ksamil e Velipojë

Gjatë kësaj jave nga Ksamili në Velipojë, Policia Kufitare ka bllokuar 34 mjete lundruese. Njoftimi i policisë: Mjetet e bllokuara: 24...

Misteri/ Atentatori shënjestronte Trump, snajperistët e shërbimeve sekrete …

Atentatori i Donald Trump në Pensilvani është identifikuar si Thomas Matthew Crooks. Ai u ekzekutua pasi qëlloi ndaj Trump, i cili po mbante një fjalim...

Veliaj me të rinjtë socialistë: PS e vetmja forcë që mbështet rininë

Këtë fundjavë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte i ftuar në “Futu në lojë”, një garë debati mes të rinjve socialistë, që...

Skandali tek Onkologjiku/ Ҫështja e mjekëve kalon në SPAK

Dosja e spitalit “Onkologjik”, e finalizuar me shumë bujë nga prokuroria e Tiranës, është transferuar për hetime të mëtejshme në Prokurorinë e Posaçme SPAK. Vendimi...

Shpejtësi dhe përdorim telefoni në timon, Rrugorja e Tiranës arreston 13 persona

Policia Rrugore e Tiranës, ka arrestuar 13 persona gjatë javës që lamë pas. Gjithashtu, janë vendosur më shumë se 13 mijë masa administrative, ndërsa...

Lajme të tjera

Web TV