Yndyra e barkut dhe Alzheimer duket se janë të lidhura

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Indi dhjamor i tepërt rreth organeve qendrore të barkut shoqërohet me ndryshime në tru 15 vjet para simptomave të Alzheimerit.

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë arsye të vërtetë për t’u mburrur me moshat e mesme . Yndyra e tepërt e barkut (ose, siç e quajnë ekspertët, yndyra viscerale ) është një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare, diabetin e tipit 2 dhe – siç del nga një studim i sapo paraqitur – gjithashtu për Alzheimer . Obeziteti abdominal në fakt do të lidhej me ndryshimet në tru që favorizojnë Alzheimerin tashmë 15 vjet përpara fillimit të simptomave të demencës.

HETIM I THELLUAR. Hulumtime të ndryshme në të kaluarën e kanë lidhur tashmë obezitetin dhe mbipeshën me kushte të tilla si atrofia e trurit (d.m.th. reduktimi i përhershëm i indit të trurit) dhe me një rrezik më të lartë të demencës, por puna e re fokusohet në një lloj specifik të indit dhjamor: yndyrën e brendshme. , e cila gjendet brenda zgavrës së barkut rreth organeve të brendshme.

SKANIMET E TRURIT. Studiuesit nga Shoqëria Radiologjike e Amerikës së Veriut, të cilët prezantuan zbulimin e tyre gjatë takimit të tyre vjetor, studiuan lidhjen midis këtij lloji të yndyrës dhe parametrave të tillë si vëllimi i trurit në MRI, ose prania e depozitave të proteinave beta të amiloideve ose tau të theksuara nga PET (pozitron emission tomography) ekzaminimi. Grumbullimet e këtyre dy proteinave janë tipike për fazën fillestare dhe përfundimtare, përkatësisht, të sëmundjes Alzheimer.

MARRËDHËNIE TINËZARE. Shkencëtarët përfshinë 54 vullnetarë të shëndetshëm midis moshës 40 dhe 60 vjeç me një indeks mesatar të masës trupore (një parametër që lidh masën trupore dhe lartësinë e një subjekti, shih ) prej 32 (obezitet i moderuar ) . Vullnetarët iu nënshtruan një vlerësimi MRI të barkut të yndyrës viscerale, përveç skanimeve të trurit të përmendura më sipër.

Lexo edhe :  ‘Ndizet alarmi’/ Sëmundjet e zemrës po prekin të rinjtë, mjekja tregon shkaqet

Ai zbuloi se njerëzit që kishin një përqindje më të lartë të yndyrës viscerale sesa yndyra nënlëkurore ose periferike (një lloj tjetër indi dhjamor, i përqendruar nën lëkurë) gjithashtu kishin depozitim më të madh amiloide në rajonin medial të korteksit parietal superior, një nga pjesët e para të truri i prekur nga patologjia amiloide në Alzheimer. Lidhja ishte më e fortë te meshkujt. Për më tepër, nivelet më të larta të yndyrës së barkut ishin gjithashtu të lidhura në përgjithësi me procese inflamatore më të theksuara në tru.

INFLAMACION NË BAZË? “Mendohet se rrugë të ndryshme luajnë një rol,” shpjegon Mahsa Dolatshah, një radiologe dhe eksperte e neuroimazhit në Universitetin e Uashingtonit në St. Louis dhe autore e studimit.

Sekrecionet inflamatore të prodhuara nga yndyra viscerale – në krahasim me efektet mbrojtëse të yndyrës nënlëkurore – mund të shkaktojnë inflamacion në tru, një mekanizëm kryesor që kontribuon në sëmundjen e Alzheimerit. E gjithë kjo tashmë është e dukshme rreth moshës 50-vjeçare, 15 vjet para fillimit tipik të sëmundjes.

Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV