5 arsye pse njerëzit “ngecin” në një lidhje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A kanë marrëdhëniet një afat skadence? Ne shpesh i lëmë gjërat të zvarriten shumë më gjatë sesa duhet, edhe kur kuptojmë se një marrëdhënie nuk po na bën mirë.

Një pjesë e këtij procesi përfshin nxjerrjen e justifikimeve që nuk na lënë të ndahemi. Megjithatë, nëse na duhet të gjejmë justifikime për të qëndruar në një lidhje, shanset janë që tashmë ka marrë fund.

Sipas psikoterapistëve, 5 janë “justifikimet” kryesore që gjejnë njerëzit për të “ngecur” në një lidhje:

Ndihesh fajtor

“Faji nuk duhet të jetë kurrë arsyeja kryesore që ju qëndroni në çdo marrëdhënie”, paralajmëron Aldrich Chan, psikolog dhe neuropsikolog. “Të ndihesh fajtor për përfundimin e marrëdhënies ose të besosh se i detyrohesh diçka partnerit mund të çojë në një lidhje të gjatë toksike”, shton ai.

Keni frikë nga vetmia

Ju e dini se duhet të jeni me një person sepse ju dëshironi, jo vetëm sepse ke frikë të jesh vetëm. Frika nga vetmia  shpesh i shtyn njerëzit të qëndrojnë së bashku, por kjo mund të çojë në pakënaqësi dhe refuzim të njëri-tjetrit. Të mësosh të jesh i lumtur me veten është e rëndësishme përpara se të kërkosh shoqëri.

Ka presion social

Është e rëndësishme të mos e bazoni arsyen tuaj për të qëndruar në një marrëdhënie tek ajo që thonë njerëzit e tjerë. Vendimi për të qëndruar së bashku për shkak të presioneve të jashtme, të tilla si famija, normat sociale ose frika nga kriza financiare, nuk është një bazë e shëndetshme për një marrëdhënie. Kjo duhet të bazohet në ndjenjat dhe dëshirat tuaja, jo në atë që mendojnë të tjerët.

Keni frikë nga ndryshimi

Frika nga ndryshimi tenton t’i pengojë njerëzit të largohen nga një marrëdhënie, ashtu si frika nga vetmia. Ndryshimi mund të jetë i frikshëm në fillim dhe disa njerëz qëndrojnë në një lidhje thjesht sepse kanë frikë nga e panjohura. Por nëse keni shumë frikë të largoheni nga zona juaj e rehatisë, mund të ngecni në një marrëdhënie që nuk është e shëndetshme për ju.

Lexo edhe :  Sipas një studimi të Harvard, ky është profesioni më “ i vetmuar”

Varësia financiare

Lidhjet financiare mund ta bëjnë shumë të vështirë largimin nga një marrëdhënie stresuese. Është e rëndësishme të ndjekësh pavarësinë financiare, në mënyrë që të mund të marrësh vendime për marrëdhënien dhe jetën tënde bazuar në faktorë emocionalë dhe jo në faktorë financiarë./O.S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV