A i dini të rejat rreth seksit? Ka 237 arsye për të bërë dashuri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Ka nga ata që janë tradicionalistë, nga ata që kërkojnë ndjesi të forta, nga ata që janë monogamë dhe nga ata që “përqafojnë poliamorinë” mes çarçafëve. Por pse na pëlqen kaq shumë të bëjmë seks?

Ka më shumë se pesëdhjetë nuanca të seksit , por një gjë është e sigurt: ne absolutisht na pëlqen ta bëjmë atë. Dhe nëse e konsiderojmë atë një devijim të këndshëm, sporadik apo një përbërës të domosdoshëm të çdo dite, ne mendojmë shumë për seksin dhe shpenzojmë një sasi të madhe kohe, energjie dhe parash për ta bërë atë. Por pse na tërheq kaq shumë dhe pse në specien tonë, ndryshe nga shumë kafshë të tjera, kërkimi i kënaqësisë seksuale shkon përtej periudhës pjellore? Është një çështje e instinktit, e kokës apo ndoshta ne jemi “makina e seksit” për të cilën ka kënduar James Brown?

TRURI SHKON NË HAK. Natyra sigurisht që është kujdesur që të bësh seks është një nga përvojat më të këndshme që mund të na ndodhë. Falë vullnetarëve që pa siklet pranuan të analizohen me PET ose rezonancë magnetike funksionale gjatë orgazmës , studime të ndryshme kanë eksploruar se çfarë ndodh në tru dhe kanë zbuluar për shembull se në momentin e kënaqësisë maksimale zonat “logjike” shkojnë përkohësisht në pushime. na lejoni të arsyetojmë dhe të marrim vendime, ndërkohë që ne fjalë për fjalë jemi të mbytur nga një valë dopamine, neurotransmetuesi i kënaqësisë (që shpjegon pse për disa kërkimi për seks mund të bëhet spazmatik).

Dopamina çlirohet nga hipotalamusi, në një zonë që lidhet me dëshirën seksuale, për të cilën hulumtimi nga Universiteti Gjerman i Regensburgut ka treguar se është dy herë e gjysmë më i madh tek meshkujt sesa tek femrat: nëse ai është i fiksuar, prandaj, është gjithashtu pak faji i biologjisë.

Ajo, nga ana tjetër, i pëlqen përqafimet më pas, madje edhe në këtë rast ka dallime në tru: gjatë orgazmës tek të dyja gjinitë ka një kulm të oksitocinës, hormoni i lidhjes që çimenton dhe është përgjegjës për ndjenjën e kënaqësisë pas. marrëdhëniet seksuale, por te femrat prodhimi vazhdon për pak kohë pas orgazmës, kur truri pushtohet edhe nga serotonina, neurotransmetuesi i mirëqenies. Pra, pas një “bombë” kënaqësie, ndihemi të relaksuar, të kënaqur dhe jemi akoma më pak të ndjeshëm ndaj dhimbjes: një nirvanë që padyshim e kërkojmë përsëri dhe përsëri, pak a shumë me punë.

ORGAZMA? NJË TRUK I NATYRËS. Sipas shumë shkencëtarëve, orgazma është kaq e fuqishme sepse është truku që ka shpikur natyra për ta bërë aktin që na lejon të riprodhojmë të parezistueshëm. Por kjo nuk është e gjitha: një studim i Universitetit Rutgers (SHBA) ka treguar se edhe pa arritur orgazmën, seksi ofron kënaqësi dhe kënaqësi, sepse lirimi i shumë hormoneve me efekt pozitiv fillon shumë përpara orgazmës.

Shkurtimisht, ta bësh atë është aq e këndshme sa që sipas antropologes amerikane Helen Fisher duhet të jemi të kujdesshëm edhe për seksin rastësor: pas marrëdhënieve seksuale, për shkak të përzierjes së hormoneve dhe neurotransmetuesve që ofrojnë mirëqenie, ne në mënyrë të pashmangshme jemi të hapur dhe të prirur ndaj tjetri dhe mund të ikë edhe nga të dashuruarit seriozisht, një efekt anësor që nuk është gjithmonë i mirëpritur.

ZONA EROGJENE KUDO. Në fund të fundit, duket se jemi të detyruar të shijojmë seksin: Lauri Nummenmaa nga Universiteti Aalto në Espoo, Finlandë, disa kohë më parë tregoi se i gjithë trupi ynë mund të jetë një zonë e madhe erogjene dhe të na bëjë të eksitohemi, nëse prekemi në mënyrën e duhur. 95% e femrave kanë zona erogjene përtej zonës gjenitale, 12% madje mund të përjetojnë orgazmë vetëm duke i stimuluar, por nuk ka një “hartë” të saktë, sepse mund të marrim kënaqësi nga kudo.

Këtë e konfirmon Chiara Simonelli, profesoreshë e Zhvillimit Klinik Seksual në Universitetin La Sapienza të Romës: “Zona të tilla si organet gjenitale, goja, gjinjtë apo duart janë erogjene sepse janë shumë të inervuara, por secili prej nesh ka edhe të tjera. pikat ku na pëlqen të na prekin. Autoerotizmi , për shembull, shërben gjithashtu për të kuptuar se çfarë u pëlqen njerëzve dhe për të zbuluar zona erogjene të papritura; për të mos përmendur që ne jemi kafshë të marrëdhënieve, nëse dikush që na intereson na prek gjurin, edhe kjo bëhet erogjene”.

Lexo edhe :  Horoskopi i ditës, 15 Maj 2024

EROS, GJITHË SHËNDET. E gjithë kjo trazirë kënaqësie ka gjithashtu pasoja pozitive në shëndetin: përveç rritjes së rrjedhës së gjakut në tru duke e mbajtur atë aktiv dhe reduktimin e ankthit dhe stresit, ndërkohë që lehtëson gjumin, seksi është një qetësues natyral që rrit pragun e dhimbjes dhe mund të shkaktojë dhimbje. largohuni.dhimbja e kokës (paralajmërohen ata që e përdorin si justifikim për të mos kryer marrëdhënie), është gjithashtu një stërvitje e mirë kardiovaskulare që djeg kalori, ul presionin e gjakut dhe përmirëson rrahjet e zemrës.

Madje mban larg sëmundjet e lidhura me moshën: të dhënat nga Shoqata Italiane e Andrologjisë sugjerojnë se kryerja e marrëdhënieve të shpeshta mund t’i mbrojë burrat nga kanceri i prostatës, sepse do të parandalonte stagnimin e lëngjeve që mund të përmbajnë substanca kancerogjene; te femrat, seksi është i shkëlqyer për të mbajtur muskujt e legenit të trajnuar mirë dhe për të reduktuar rrezikun e mosmbajtjes. Një studim nga Universiteti Wilkes në Pensilvani (SHBA) madje hipotezoi se të bësh seks një ose dy herë në javë përmirëson sistemin imunitar dhe e bën atë më të fortë kundër infeksioneve bakteriale dhe virale.

 

STUHI HORMONESH. Me pak fjalë, një pjesë e mirë e seksit të shëndetshëm është gjithashtu e mirë për shëndetin tonë, por le ta pranojmë, kur e kemi atë, prostata dhe dyshemeja e legenit nuk janë saktësisht mendimet tona të para. Ka shumë arsye për të bërë seks. “Sidomos nga revolucioni seksual e në vazhdim, kur me ardhjen e kontraceptivëve u shkëput përfundimisht nga riprodhimi, seksi u bë kënaqësi, lojë, kërkim i mirëqenies: nuk është rastësi që që nga viti 1975 Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka përfshirë seksualitetin shëndetësor si pjesë e pandashme e mirëqenies së secilit”, shpjegon Roberta Rossi, psikoterapiste dhe seksologe në Institutin e Seksologjisë Klinike në Romë.

“Qëllimi duhet të jetë kënaqësia, e cila është e ndryshme nga orgazma, edhe pse fatkeqësisht shumë sot e mendojnë seksin si një performancë. Megjithatë, forcat që na shtyjnë ta bëjmë këtë janë të ndryshme për të gjithë: ato janë rezultat i trupit dhe i hormoneve me të cilët kemi lindur, i historisë sonë, i marrëdhënieve dhe i konteksteve në të cilat jetojmë”.

VARËSIA NDAJ SEKSIT. Fakti mbetet se disa njerëz e ekzagjerojnë dhe duket se mendojnë vetëm për këtë: mund të jesh edhe i varur nga seksi, si nga çdo substancë ose aktivitet tjetër që të jep kënaqësi dhe, siç nënvizon Rossi, «kërkimi i detyrueshëm për seks, i cili gjendet më shumë.

Shpesh tek meshkujt, por ekziston edhe tek femrat, shpesh shoqërohet me varësinë ndaj duhanit, alkoolit apo substancave të tjera dhe ndonjëherë lidhet me tiparet kufitare të personalitetit, dhe ndonjëherë edhe tek ata me probleme të tjera psikiatrike”. Në Itali vlerësohet se deri në 6% e popullsisë mund të jetë i varur nga seksi: këta janë njerëz me fantazi dhe impulse të forta seksuale, të cilët e kërkojnë seksin si një ritual, duke modifikuar sjellje dhe zakone deri në atë pikë sa të rrezikohet ekzistenca e tyre nga dëshirën për ta bërë këtë.

Madje edhe njerëz të famshëm si Michael Douglas, Britney Spears, Hugh Grant e kanë pranuar hiperseksualitetin e tyre (e madje e kanë detoksikuar veten), por kini kujdes kur gjykoni sepse, siç shton Rossi, «përveç rasteve në të cilat ka psikopatologji, nuk ka asnjë “Është një rënie e vetme e dëshirës, ​​pak ose shumë seks pavarësisht nëse është e drejtë apo e gabuar”. Me pak fjalë, “mund të bëjmë seks 365 ditë në vit, por edhe zero: të gjithë duhet dhe mund të gjejnë dimensionin e tyre”, përfundon Simonelli.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV