“SAPO Mag”: Arsyet pse duhet të vizitoni Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Media portugeze thotë se Shqipëria është një destinacion turistik në rritje

Shqipëria vazhdon të jetë një destinacion turistik në rritje në Evropë dhe arsyet për ta eksploruar atë nuk mungojnë. E përditshmja portugeze “SAPO Mag” thotë se Shqipëria është një vend i përballueshëm, njerëzit janë shumë miqësorë, peizazhet variojnë nga malet deri te plazhet me ujra të kristaltë.

Ndër arsyet që përmend pse vendi ynë duhet të vizitohet është sepse Shqipëria konsiderohet një destinacion turistik i lirë, sidomos kur bëhet fjalë për  cmimet e akomodimit  dhe ushqimit.

Arsyen tjetër që përmend është siguria në vend ndërsa thekson se komunikimi me vendasit është shumë i lehtë. Shumica e shqiptarëve flasin shumë mirë në anglisht, por ka edhe nga ata që janë njohës të mirë edhe të gjuhës italaine. Media portugeze rekomandon që udhëtarët e huaj të mbajnë para me vete pasi shumica e restoranteve dhe shpesh edhe hotelet nuk pranojnë pagesa me kartë.

Duke pasur parasysh afërsinë e Shqipërisë me vendet e Eurozonës, monedha euro pranohet gjerësisht.

Ndër të tjera thekson se Shqipëria njihet për tolerancën fetare dhe kjo është e dukshme me numrin e kishave ortodokse dhe katolike, së bashku me xhamitë nëpër qytete.

Shqipëria ka gjithashtu edhe një histori të pasur. Nuk mungojnë bunkerët e shpërndarë në të gjithë vendin. Diktatori Enver Hoxha urdhëroi ndërtimin e më shumë se 100,000 bunkerëve për t’u mbrojtur nga ndonjë sulm i mundshëm./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV