Pse po ndodhin ndarjet në çiftet e reja?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Shumica e çifteve të gjeneratës së re nuk zgjasin shumë. Dhe gjithçka varet nga arsyet (praktike) pse ata vendosën të jetojnë së bashku.

Është një fakt, i vërtetuar edhe nga kërkimet sociologjike: çiftet e gjeneratave të reja që vendosin të jetojnë bashkë (ose të martohen) nuk zgjasin shumë dhe ndahen lehtë. Kjo doli duke ekzaminuar tre grupe individësh të klasifikuar në bazë të vitit të lindjes: nga 1974 në 1979, nga 1980 në 1984 dhe nga 1985 në 1990. Për ata të lindur në vitet shtatëdhjetë, probabiliteti për të qenë ende së bashku me partnerin e tyre të parë bashkëjetues ishte është gjetur të jetë 50%, dukshëm më i lartë se ai i arritur nga më të rinjtë. 25% deri në 27% e çifteve në dy grupet e moshuara u ndanë brenda dy viteve të bashkëjetesës, ndërsa për ata të lindur midis 1985 dhe 1990 kjo përqindje arriti në 43%.

SË BASHKU POR PA PLANE. Për të shpjeguar shanset e ulëta të suksesit të këtyre sindikatave, studiuesit nga Kolegji Universitar i Londrës dhe Universiteti i St Andrews në Skoci, të cilët kryen hulumtimin, vunë në dyshim kuptimin që të rinjtë ia atribuojnë zgjedhjes për të jetuar së bashku. Ndërsa njerëzit e lindur në vitet e shtatëdhjetë e konsideronin bashkëjetesën e parë kryesisht si një hap të ndërmjetëm, një ” martesë provuese “, brezat e rinj e zgjedhin shpesh vetëm për arsye praktike: për të lënë familjen e origjinës, për lehtësi dhe gjithashtu për të ndarë shpenzimet. Dhe padyshim, në planin afatgjatë, këto arsye nuk mund ta bëjnë një bashkim të qëndrueshëm, i cili forcohet, megjithatë, nëse ekziston një projekt jetësor për të çuar përpara së bashku.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Lexo edhe :  Ndërtimi i piramidave të Gizës, ky grup shkencëtarësh pretendon se ka zgjidhur dilemën

 

Të fundit

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Emri i ndritur i përkthyesit të përkushtuar Prokop Gjergo

Nga Shpendi Topollaj   Më shumë se një rastësi, do ta quaja fat për qytetin e Durrësit që bashkëshortët Hava dhe Sali Hidri me përkushtimin e...

“Shutter Island”, një film për nënën që vret tre fëmijët e saj

Nga Leonard Veizi   Çfarë ndodh në psikikën e një nëne e cila merr vendimin që të vrasë fëmijët e saj? Psikologët e psikiatrit reken të japin...

Lajme të tjera

Web TV